دسته‌ها
آرمان‌های فاطمی (س)

اشتیاق دیدار – درآمد

اَللّٰهُمَّ اِنّی اَسْأَلُکَ الشَّوْقِ اِلیٰ لِقٰائِکَ!
بار الها! از تو اشتیاق ملاقات و دیدار «ترا» خواهانم!

    شوق لقاء «آرمان» دیگریست که در کنار سایر تعالم، زهرای اطهر(س)برای پیروان و محبان خودش طراحی نموده است. در این آرمان مقدس و مبارک، یکی از عالیترین مراحل و مراتب ممکن وجودیِ بندگان خاص و دلسوز به خویشتن طراحی شده است. زیرا، اگر این لقاء و یا این اشتیاق و شوق تحقق پیدا کند، بنده به مرتبه و مقام قابل توجهی از مقام «خلیفة اللهی» خویش رسیده و واصل شده و برتر از آن، برای عبد در برابر معبود، همان مرتبۀ فنای اوست در باقیِ مطلق.
برای ورود به کُنه مطلب، لازم می نماید تا نکته هائی را در این رابطۀ ویژه به عرض سروران عزیز برسانم؛ اولش اینکه: «لقاء» چه هست؟! که اشتیاق لقاء را زهرای اطهر(س)یکی از آرمانهای والای خویش قرار داده و از خدای منان، تمنای رسیدن و بهره ور شدن آنرا دارد!
لقاء به معنی «دیدار است؛ دیدن یکدیگر؛ مشاهدۀ بالمقابل همدیگر؛ زیارت یکدیگر؛ و میدانید که «زیارت» از مادۀ «زَوْر» گرفته شده و زور هم به معنای دیدار است!
و این آرمان یعنی اینکه: کار بنده از نظر کمال و غنا و صفای وجودی به جایی برسد که خدای را مشاهده و دیدار کند. حال، آیا این، امری ممکن است یا نه؟! بحثی که نمی توان به نحو فنی وارد آن شد؛ ولی، درخواست زهرای اطهر(س)ممکن بودن آنرا تأیید میدارد! هر چند که عده ئی از عقلاء خرد محور، نظرهای دیگر دارند و مثلاً گاهی می گویند: مٰا للتراب و رب الارباب! بندۀ خاکی کجا؟ بنده ئی که مثلاً پشت این دیوار را دیده نمی تواند کجا؟ موجودی که پشت سر خودش را دیده نمی تواند؛ انسانیکه هر جا و هرچیز را نگاه می کند، جاها و چیزهای دیگر را دیده نمی تواند کجا؟ مشاهدۀ خداوند کجا؟! زیرا، برای اینان، چنین امری یا غیر ممکن می نماید و یا بسیار مستبعد!
پرسش بسیار مهم و چند پهلوئی که در اینجا و این رابطه مطرح میشود اینست که: حال اگر کسی به زیارت و مشاهدۀ خدا نایل بیاید، آیا موجود دیگری باقی میماند که او را نبیند؟!
اگر بپذیریم که خدا به همه جا هست و قیوم هر موجودی در عوالم مختلف جبروت و ملکوت و ناسوت می باشد؛
اگر بپذیریم که متکا و قیم هر موجودی ـ در واقع و در نهایت تحلیل ـ خدای متعال است؛ وقتی انسان به زیارت و شهودش نائل شود، در واقع، همه چیز و همۀ هستی را مشاهده کرده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *