دسته‌ها
دریچه ای بر تمدن معنیدار

برترین و… ترین آدمیان

در این محور همۀ توجه و دقت مان معطوف آنست تا دریابیم که نظام و نگرش دینی بهترین و برترین انسان ( انسانِ اشرفِ اعّزِ افضلِ اکرمِ اعقلِ اکمل ) را چه کسی و دارای چه امتیازها و سرمایه هائی معرفی می کند، تا از طریق شناسائیِ آن سرمایه ها و ارزشها، بتوانیم گوهر و مؤلفه های واقعی و ارزشمند تمدن را به تماشا برخیزیم؛ زیرا باور ما بر آن است که جامعۀ متمدن، مجتمع همین انسان ها و دارای همین سرمایه ها تواند بود و لاغیر.
در این مورد ویژه نیز، آن سخن مکرر خود را تکرار می داریم که اولاً ممکن نتواند بود که انسانهائی مجهز به این ویژگیها و سرمایه های ارزشمند ـ و در نتیجه انسان کامل ـ ([1]) باشند ولی متمدن نباشند! و ثانیاً امکان ندارد که مایه ها، ویژگیها و سرمایه های کمال و تعالی انسان مواردی از این دست باشد ولی مایه های تمدنِ انسانی چیزهائی متضاد و در جدلِ با اینها.
باور منِ بنده بر اینست که اگر انسان مؤمن مخلص نتواند در پرتو انوار این بخش از بیانات و روشنگریهای معصومین، خود را به گوهر و مؤلفه های تمدن برساند، یا باید در خرد او شک نمود یا در ایمان و اخلاص او! چرا که این روایات به قدری روشن، بی نیاز از برهان و راهنمایند که گویاتر، روشنگرتر، بیّن تر و مشخص سازنده ترِ از آنها را نمی توان سراغ داد.

     * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): مَن اَحَبَّ اَن یَکُونَ اَکرَمَ النّاسِ فَلیَتَّقِ اللهِ وَ مَن اَحَبَّ اَن یَکُونَ اَتقَی النّاسِ فَلیَتَوَکَّل عَلَی الله. ([2])
« رسول خدا (ص) فرمود: هر کس دوست دارد که گرامی ترین انسان ها باشد، باید از خدا بترسد و هر که خواهد پرهیزگارترین کس باشد، بر خدا توکل کند ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَکرَمَ النّاسِ اَتقاهُم. ([3])
« رسول خدا (ص) فرمود: گرامی ترین مردم پرهیزگارترین کس است ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَعبُدَ النّاسِ مَن اَقامَ الفَرایِضَ وَ اَشَدُّ النّاسِ اِجتِهاداً مَن تَرَکَ الذُّنُوبِ. ([4])
« رسول خدا (ص) فرمود: عابدترین مردم آنکس است که واجبات را انجام دهد و کوشش و تلاش کسی از همه بیشتر است که گناهان را ترک کند. »

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَفضَلُ النّاسِ مَن عَصی هَواهُ وَ اَصلَحَ اُخریهُ. ([5])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: برترین مردم کسی است که نافرمانی با هوای نفس کند و امور آخرت خود را اصلاح نماید. »

    * سَأَلَ رَجُلٌ رَسُولُ اللهِ (ص) فَقالَ: اَحِبُّ اَن اَکُونَ اَغنَی النّاسِ، فَقالَ (ص): کُن قَنِعاً، تَکُن اَغنَی النّاسِ . ([6])
« مردی از رسول اکرم (ص) پرسید و عرض کرد: دوست دارم بی نیازترین مردم باشم، فرمود (ص): قانع باش تا بی نیازترین مردم باشی ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَحسَنُ النّاسِ عَیشاً مَن عاشَ النّاسُ فی فَضلِه. ([7])
« امیر المؤمنین صلوات الله و سلامه علیه فرمود: کسی بهتر از همه زندگی می کند که مردم در کنار زندگی وی برخوردار شوند ».

   * عَن اَبی حَمزَةَ عَن عَلِیَّ بنِ الحُسَینِ (ع) قالَ: کانَ یَقُولُ: اِنَّ اَحَبَّکُم اِلَی اللهِ عَزَّوَجَلَّ اَحسَنَکُم عَمَلاً.
« به روایت ابوحمزه ثمالی (ره) امام سجاد علی بن الحسین صلوات الله و سلامه علیهما فرمود: مسلماً محبوبترین شما در پیشگاه خدای عزّوجّل کسی است که عملش بهتر باشد ». ([8])

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اِنَّ اَفضَلَ النّاسِ عِندَ اللهِ مَن کانَ العَمَلُ بِالحَقِّ اَحَبَّ اِلَیهِ ـ وَ اِن نَقَصَهُ وَ کَرَثَهُ ـ مِنَ الباطِلِ وَ اِن جَرَّ اِلَیهِ فائِدَتاً وَ زادَهُ. ([9])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: به تحقیق برترین مردم نزد خدا کسی است که عمل به حق را بیشتر از باطل دوست داشته باشد، اگر چه حق به او زیان رسانیده و اندوهگینش نماید و باطل سود داشته و بهره مندش سازد ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَیُّهَا النّاسُ اِنَّ اَفضَلَ النّاسِ عَبداً مَن تَواضَعَ عَن رِفعَةٍ، وَ زَهِدَ عَن رَغبَةٍ، وَ اَنصَفَ عَن قُوَّةٍ، وَ حَلُمَ عَن قُدرَةٍ، اَلا وَ اِنَّ اَفضَلَ النّاسِ عَبدٌ اَخَذَ فِی الدُّنیا الکافَ، وَ صاحَبَ فیها العَفافَ، وَ تَزَوَّدَ لِلرَّحیلِ وَ تَاَهَّبَ لِلمَسیر. ([10])
« رسول خدا (ص) فرمود:  ای مردم! بالاترین مردم بنده ای است که در حال رفعت و شأن، متواضع؛ و با داشتن میل و خواسته، پارسا؛ با داشتن قوت و توانائی با انصاف؛ و بهنگام قدرت، بردبار باشد. آگاه باشید، همانا برترین مردم بنده ای است که از دنیا به اندازۀ نیاز و کفاف بر دارد و با عفت و پاکدامنی دمساز باشد. و برای کوچ نمودن از این دنیا توشه بردارد و مهیای سفر ( آخرت ) گردد. »

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَقرَبُ النّاسِ مِنَ الاَنبِیاءِ عَلَیهِمُ السَّلامِ اَعمَلُهُم بِما اُمِرُوا بِه. ([11])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: نزدیکترین مردم به پیغمبران علیهم السلام کسی است که بدانچه آن بزرگواران از سوی خدا مأمور تبلیغش بودند عمل کند ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): قیلَ لِلعَبدِ الصّالِح لُقمانَ: اَیُّ النّاسِ اَفضَلُ؟ قالَ: اَلمُؤمِنُ الغَنیُّ: قیلَ: اَلغَنِیُّ مِنَ المالِ؟ فَقالَ: لا، وَ لکِنَّ الغَنِیُّ مِنَ العِلمِ، اَلَّذی اِنِ احتَیَجَ اِلَیهِ اِنتَفَعَ بِعِلمِهِ، فَاِنِ استَغنی عَنهُ اِکتَفی و… ([12])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: به عبد صالح لقمان گفته شد: چه کسی برتر و بالاتر از دیگران است؟ گفت: مؤمن ثروتمند. گفته شد: مراد از ثروت مال و دارائی است؟ گفت: نه، مقصودم از ثروت، علم و دانش است که هرگاه بدان محتاج شود از آن سود برد، و هر زمان که از آن بی نیاز شود بسنده کند و… »

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَفضَلُ النّاسِ مَن شَغَلَتهُ مَعایِبُهُ عَن عُیُوبِ النّاسِ. ([13])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: برترین مردم کسی است که عیب های وی او را از عیبجوئی مردم باز دارد. »

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اِنَّ اَحَبَّ النّاسِ [ اِلَی اللهِ ] یَومَ القِیامَةِ وَ اَقرَبَهُم مِنّی مَجلِساً اَمامٌ عادِلٌ وَ اَبغَضَ النّاسِ اِلَی اللهِ یَومَ القِیامَةِ وَ اَشَدَّهُم عَذاباً اِمامٌ جائِرٌ. ([14])
« رسول اکرم (ص) فرمود: همانا محبوب ترین کس به روز قیامت در پیشگاه خدا و نزدیکترین مردم به مقام من پیشوای دادگر است؛ و مبغوض ترین مردم به روز قیامت در پیشگاه خدا و معذّب ترین کس پیشوای ستمگر می باشد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اِنَّ اَحسَنَ النّاسِ مَن حَسُنَ عَیشُ النّاسِ فی عَیشِه. ([15])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: همانا زندگی کسی بهترین است که زندگی مردم در سایة زندگی او به خوبی بگذرد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَحزَمُ النّاسِ مَن تَوَهّمَ العَجزَ لِفَرطِ استِظهارِه. ([16])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: با احتیاط ترین و دور اندیش ترین مردم کسی است که با داشتن پشتیبانان و یاران بسیار خود را ناتوان پندارد. »

    قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَعظَمَ النّاسِ سُلطاناً عَلی نَفسِه مَن قَمَعَ غَضَبَهُ وَ اَماتَ شَهوَتَهُ.
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: کسی بزرگتر از همۀ مردم به خویشتن مسلط است که خشم خود را از میان ببرد، و شهوت نفسانیش را بکشد. » ([17])

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَفضَلُ النّاسِ عَقلاً اَحسَنُهُم تَقدیراً لِمَعاشِه وَ اَشَدَّهُم اِهتِماماً بِاِصلاحِ مَعادِه.
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: عقل آنکس از همه برتر است که در اندازه گیری معاش بهتر و در اصلاح امر آخرتش کوشاتر باشد. » ([18])

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اِنَّ اَحَبَّ المُؤمِنین اِلَی اللهِ عَزَّوَجَلَّ مَن نَصَبَ فی طاعَةِ اللهِ عَزَّوَجَلَ وَ نَصَحَ لِعِبادِه وَ کَمُلَ عَقلَهُ وَ نَصَحَ نَفسَهُ فَاَبصَرَ وَ عَمِلَ بِه اَیّامَ حَیاتِه فَاَفلَح وَ اَنَجَحَ.
« رسول خدا (ص) فرمود: محبوب ترین مؤمنین در پیشگاه خدا عزّوجّل کسی است که: در طاعت خدا بکوشد و خیرخواه بندگان خدا باشد، و عقل وی کامل شود، و ناصح و خیرخواه نفس خودش باشد، و بینا گردد، و با آن بینش در ایام زندگی خود تلاش کند که: رستگار و پیروز و حاجت روا گردد. » ([19])

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَشجَعُ النّاسِ مَن غَلَبَ هَواهُ. ([20])
« رسول اکرم (ص) فرمود: شجاع ترین انسان کسی است که بر هوا و هوس خود پیروز گردد. »

    * عَن رَسُولِ اللهِ (ص): اَنَّهُ قالَ خَیرُ النّاسِ مَن نَفَعَ وَ وَصَلَ وَ اَعانَ.
« از رسول اکرم (ص) مروی است که فرمود: بهترین مردم کسی است که سود رساند و پیوند دهد و کمک بخشد. » ([21])

    * قالَ النَّبِیُّ (ص): اَجوَدُ النّاسِ مَن جادَ بِنَفسِهِ فی سَبیلِ اللهِ. ([22])
« رسول اکرم (ص) فرمود: بخشنده ترین مردم کسی است که در راه خدا نفس خویشتن را ببخشد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَقوَیَ النّاسِ اَعظَمُهُم سُلطاناً عَلی نَفسِه. ([23])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: نیرومندترین مردم کسی است که از همه بزرگتر بر خود تسلط یابد. »

     * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَفضَلُ النّاسِ مِنَّةً مَن بَدَأَ بِالمَوَدَّةِ. ([24])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: کسی از حیث منت برترین مردم است که آغاز به دوستی کند ».

     * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَلا وَ اِنَّ اَعقَلَ النّاسِ عَبدٌ عَرَفَ رَبَّهُ فَاَطاعَهُ وَ عَرَفَ عَدُوَّهُ فَعَصاهُ وَ عَرَفَ دارَ اِقامَتِه فَاَصلَحَهَا وَ عَرَفَ سُرعَةِ رَحیلِه فَتَزَوَّدَلَها. ([25])
« رسول اکرم (ص) فرمود: هان! خردمندترین مردم بنده ای است که پروردگار خویش را بشناسد و فرمان او برد و دشمن خدا ( شیطان ) را بشناسد و نافرمانیش کند، و جایگاه زیست خود ( قبر یا آخرت ) را بشناسد و آنرا اصلاح نماید، و بداند که بشتاب از دنیا می کوچد و توشه برای سفر آخرت برگیرد ».

     * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اِنَّ اَحَبَّ عِبادَ اِلَی اللهِ مَن حَبَّبَ اِلَیهِ المَعرُوفَ وَ حَبَّبَ اِلَیهِ فِعالِه.
« رسول اکرم (ص) فرمودند: مسلماً محبوب ترین بندگان در پیشگاه خدا کسی است که: خدا نیکوکاری و بخشش را محبوب او ساخته و میل انجام دادن آنرا در دلش انداخته باشد ». ([26])

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَسعَدُ النّاسِ مَن تَرِکَ لَذَّةٌ فانِیَةٌ لِلَّذَّةٍ باقِیَةٍ. ([27])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: نیک بخت ترین مردم کسی است که لذت فانی دنیا را برای لذت باقی آخرت ترک کند. »

    * قال اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَحزَمَ النّاسِ مَن کانَ الصَّبرُ وَ النَّظَرُ فِی العَواقِبِ شِعارُهُ وَ دِثارُهُ. ([28])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: دور اندیش ترین مردم کسی است که: صبر کردن و اندیشیدن به پایان امور شعار و برنامۀ او باشد ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَفضَلُ نِساءِ اُمَّتی اَصبَحُنَّ وَجهاً وَ اَقَلُّهُنَّ مَهراً ([29])
« رسول اکرم (ص) فرمود: برترین زنان امتم آن زن است که زیبارو و کم مهر باشد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَفضَلُ الخَلقِ اَقضاهُم وَ اَحَبُّهُم اِلَی اللهِ سُبحانَهُ اَقوَلُهُم لِلصِّدقِ ([30]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: با فضیلت ترین خلق کسی است که بهترین داوری را می کند و دوست داشتنی ترین شان، راستگوترین آنان است ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): خَیرُ الاُمَراءِ مَن کانَ عَلی نَفسِه اَمیراً ([31])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: بهترین فرمانروایان کسی است که بر نفس خود فرمان دهد ».

    * عَنِ النَّبِیَّ (ص): اِنَّ اَکمَلَ المُؤمِنینَ ایماناً اَحسَنُهُم خُلقاً وَ خِیارُکُم لِسانِه ([32])
« رسول اکرم (ص) فرمود: همانا ایمان آن کس کاملتر است که خُلق و خویش با زنان بهتر باشد ».

    * * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اِنَّ اَفضَلَ النّاسِ عِندَ اللهِ مَن اَحیا عَقلَهُ وَ اَماتَ شَهوَتَهُ وَ اَتعَبَ نَفسَهُ لِصَلاحِ اخِرَتِه ([33]) .
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: همانا برترین مردم در پیشگاه خدا کسی است که عقل خویشتن را زنده سازد و شهوتش را بمیراند و وجود خود را برای صلاح آخرتش به تعب و رنج در افکند ».

    * عَن اَبی عَبدِالله (ع) قالَ: اَورَعُ النّاسِ مَن وَقَفَ عِندَ الشُّبهَةِ؛
       اَعبَدُ النّاسِ مَن اَقامَ الفَرائِضَ؛
اَزهَدُ النّاسِ مَن تَرَکَ الحَرام؛
اَشَدُّ النّاسِ اِجتِهاداً مَن تَرَکَ الذُّنُوبِ. ([34])
« امام صادق (ع) فرمود: پارساترین مردم کسی است که بهنگام شبهه باز ایستد؛
و عابدترین مردم آنکس باشد که واجبات را برپای دارد؛
زاهدترین مردم کسی است که ترک حرام گوید؛
و کوشاترین مردم کسی است که گناهان را وانهد ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اِنَّ خِیارُ عِبادَ اللهِ یَومُ القِیامَةِ المُوفُونَ المُطَــــیِّبُونَ ([35]).
« رسول اکرم (ص) فرمود: همانا گزیدگان از بندگان خدا در روز قیامت وفا کنندگان بوعده و پاکیزگان می باشند ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَعقَلُ النّاسِ مَن ذَلَّ لِلحَقِّ فَاَعطاهُ مِن نَفسِه وَ عَزَّ بِالحَقِّ فَلَم یَحُن عَن اِقامَتِه وَ حُسنِ العَمَلَ بِه.
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: عاقل ترین مردم کسی است که: برای حق ذلت پذیرد، و در راه حق خود را فدا کند، و بوسیلۀ حق عزت جوید، و در اقامۀ حق سستی نورزد، و به رضای حق نیکوکاری کند ».([36])

    عَنِ النَّبِیُّ (ص): قالَ اَلکَیسُ مَن دانَ نَفسَهُ، وَ عَمِلَ لِما بَعد المَوتِ وَ العاجِزُ مَن اَتبَعَ نَفسَهُ هَواها و تَمَنّی عَلَی اللهِ الأمانی.
« از رسول اکرم (ص) مروی است که فرمود: شخص تیزهوش کسی است که نفس خود را پست کند و برای پس از مرگ بکوشد و ناتوان کسی است که تابع هوای نفس بوده و از خداوند عفو و رحمت را آرزو می کند » ([37])

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَفضَلُ النّاسِ عَقلاً اَحسَنُهُم تَقدیراً لِمَعاشِه وَ اَشَدُّهُم اِهتِماماً بِاِصلاحِ مَعادِه ([38])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: خرد و عقل آنکس از همه برتر است که در تقدیر امر معاش خود از همه بهتر باشد و برای صلاح معاد بیشتر از دیگران همت به خرج دهد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَحسَنُ المُلُوکِ حالاً مَن حَسُنَ عَیشُ النّاسِ فی عَیشِه وَ عَمَّ رَعِیَّتِه بِعَدلِه ([39]) .
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: بهترین پادشاهان کسی است که زندگانی مردم در حکومت وی خوش بگذرد و عدلش به همۀ افراد و رعیت برسد ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَقرَبُ النّاسِ مِن دَرَجَةِ الــنُّــبُوَّةِ اَهلَ العِلمِ وَ الجِهادِ؛ اَمّا اَهلُ العِلم فَدَلُّوا النّاسَ عَلی ما جائَت بِهِ الرُّسُلِ؛ وَ اَمّا اَهلُ الجِهادِ فَجاهَدُوا بِاَسیافِهِم عَلی ما جائَت بِهِ الرُّسُلُ ([40]) .
« رسول اکرم (ص) فرمود: نزدیک ترین مردم به درجة پیغمبری دانشمندان و مجاهدان هستند؛ « چرا که » دانشمندان مردم را بدانچه پیغمبران آورده اند رهبری می کنند و جهادگران با شمشیرهای خود برای استواری و اقامۀ دین خدا پیکار می کنند ».

    * * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَولَی النّاسِ بِالکَرَم ِ مَن عُرِفَت بِهِ الکِرام ِ.
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: شایسته ترین مردم به کرم و بزرگواری کسی است که بزرگواران بواسطۀ او شناخته شوند ».([41])

    * رُوِیَ عَنِ الــنَّبِیَّ (ص): أَنَّهُ قالَ: اَورَعُ النّاسِ مَن تَرَکَ المِراءِ وَ اِن کانَ مُحِقّاً ([42]).

    « از رسول اکرم (ص) روایت شده که فرمود: پارساترین مردم کسی است که اگر چه ذیحق باشد، پرخاش را وانهد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَولَی النّاسَ بِالکَرَم ِ مَن عَرَقَّت فیهِ الکِرام ِ ([43])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: اولی و سزاوارترین مردم به کرم کسی است که بزرگواری در ذات او ریشه دوانیده باشد ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَعظَمُ النّاسِ هَمّاً اَلمُؤمِنُ الَّذی یَهُمُّ بِاَمرِ دُنیاهُ وَ اَمرِ اخِرَتِه ([44]) .
« رسول اکرم (ص) فرمود: بزرگترین مردم از حیث همت آن مؤمنی است که به امر دنیا و آخرتش همت گمارد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَکیَسُ الاَکیاسِ مَن مَقَتَ دُنیاهُ وَ قَطَعَ مِنها اَمَلَهُ وَ مُناهُ وَ صَرَفَ عَنها طَمَعَهُ وَ رَجاءُ ([45]) .
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: تیزهوش ترین هوشیاران کسی است که دنیا را دشمن دارد و آرزوی خویش از آن قطع کند و طمع و امید از آن ببرد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَورَعُ النّاسَ اَنزَهَهُم عَنِ المَطالِبِ ([46]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: پارساترین مردم پاکیزه ترین ایشان است از طلبیدنها ».

    * قیلَ لِلباقِرِ (ع): مَن اَعظَمُ النّاسَ قَدراً؟ قالَ: مَن لَم یَرَی لدُّنیا لِنَفسِه قدراً ([47]).
« از امام باقر (ع) پرسیدند: در میان مردم چه کسی قدر و منزلتش بزرگ تر است؟ فرمود: آنکس که دنیا را برای خودش قدر و منزلت نداند ».

    * قیلَ لِحُسَینِ بنِ عَلِیٍّ (ع): مَن اَعظَمُ النّاسَ قَدراً؟ قالَ: مَن لَم یُبالِ الدُّنیا فی اَیدِی مَن کانَت.
« به حضرت امام حسین (ع) گفته شد: چه کسی از همۀ مردم بلند منزلت تر است؟ فرمود: کسی که باک ندارد و بی توجه است از اینکه: دنیا و دارائی دنیا در دست چه کسی می باشد » ([48])

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): خَیرُ النّاسِ مَن اَخرَجَ الحِرصَ مِن قَلبِه وَ عَصی هَواهُ ([49]) .
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: بهترین مردم کسی است که حرص و آز را از قلبش بیرون و با هوای خویش نافرمانی کند ».

    * عَن اَبی عَبدِاللهِ (ع) قالَ: سُئِلَ رَسُولُ اللهِ (ص): مَن اَحَبَّ النّاسِ اِلَی اللهِ تَعالی؟ قالَ: اَنفَعُ النّاس لِلنّاسِ.
« از امام صادق (ع) مروی است که فرمود: از رسول اکرم (ص) پرسیدند: محبوب ترین مردم در پیشگاه خدای تعالی کیست؟ فرمود: آنکس که بیشتر به مردم سود رساند ». ([50])

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَحَبُّ عِبادَ اللهِ اِلَی اللهِ اَنفَعَهُم لِعِبادِه.
« رسول اکرم (ص) فرمود: محبوب ترین بندگان در پیشگاه خدا کسی است که بیشتر سود به بندگانش برساند ».([51])

    * عَن اَبی عَبدِ اللهِ (ع): اَورَعُ النّاسِ مَن وَقَفَ عِندَ الشُّبهَةِ ([52]).
« امام صادق (ع) فرمود: پارساترین مردم کسی است که در کنار مشبهات توقف کند ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَفضَلُ المُلُوکِ اَعَــنَّهُم نَفساً ([53])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: برترین پادشاهان کسی است که نفسش از دیگران عفیف تر باشد ».

    * قالَ الــنَّبِیُّ (ص): اَفضَلُکُم ایماناً اَفضَلُکُم مَعرِفةً ([54]).
« نبی گرامی اسلام (ص) فرمود: آنکس که معرفتش برتر است، ایمانش بیشتر می باشد ».

    * سُئِلَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع):  اَیُّ النّاسِ اَکیَسُ؟ قالَ: مَن اَبصَرَ رُشدَهُ مِن غَیِّه فَمالَ اِلی رُشدِه ([55]) .
« امیر المؤمنین (ع) را پرسیدند: کدام کس از مردم زیرک تر است؟ فرمود: کسی که رشد خود را از گمراهی باز شناسد و میل به سوی رشد کند ».

    * عَنِ الــنَّبِیِّ (ص) قالَ: اَحَقُّ الـنّاسِ بِالـــنِّعَمِ اَشکَرُهُم لَها وَ نِعمَةً لا تُشکَرُ کَخَطیئَةً لا تَغفَرُ ([56]).
« رسول اکرم (ص) فرمود: آنکس از مردم سزاوارتر به برخورداری از نعمت است که بیشتر سپاس و شکر نعمتی که دارد کند؛ و نعمتی که سپاس و شکران آن ادا نشود، مانند گناهی است که آمرزیده نشود ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): لا قَوِیَّ اَقوی مِمَّن قَوِیَ عَلی نَفسِه ([57]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: هیچ نیرومندی قویتر از آن کس نیست که بر نفس خویش پیروز و مسلط گردد. »

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): خَیرُ النّاسِ مَن نَفَعَ وَ وَصَلَ وَ اَعانَ ([58]).
« رسول اکرم (ص) فرمود: بهترین مردم کسی است که سود رساند و پیوند کند و کمک دهد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَجَلُّ المُلُوکِ مَن مَلَکَ نَفسَهُ وَ بَسَطَ العَدلَ ([59]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: برترین پادشاه کسی است که خویشتن دار باشد و بساط عدل و داد را بگستراند ».

    * قالَ الصّادِقُ (ع): اِنَّ اَعلَمَ النّاسِ بِاللهِ اَخوَفَهُم لِلّهِ، وَ اَخوَفَهُم لَهُ اَعلَمَهُم بِه، وَ اَعلَمَهُم بِه اَزهَدَهُم فیها ([60]).
« امام صادق (ع) فرمود: همانا داناترین مردم بخدا خائف ترین کس از خداست و خوف ناکترین کس از خدا داناترین کس بخدا می باشد و آنکه داناتر بخداست بی رغبت ترین کس به دنیا است ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَقوَی النّاسِ ایماناً اَکثَرُهُم تَوَکُّلاً عَلَی اللهِ. ([61])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: ایمان آنکس از همه قویتر است که بیشترین توکل را بر خدا کند ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَعظَمُ الــنّاسِ رِفعَةً مَن وَضَعَ نَفسَهُ. ([62])
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: سربلندترین مردم کسی است که خود را پست کند. »

    * سُئِلَ الــنَّبِیِّ (ص): اَیُّ المُؤمِنِ اَکیَسُ؟ قالَ: أَکثَرُهُم ذِکراً لِلمَوتِ وَ اَشَدُّهُم لَهُ اِستِعداداً ([63]).
« از رسول اکرم (ص) پرسیدند: زیرکترین مؤمنان کیست؟ فرمود: آنکه بیشتر یاد مردن کند و سخت تر آمادگی برای مرگ داشته باشد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَحَبَّکُم اِلَی اللهِ اَکثَرُکُم لَهُ ذِکراً وَ اَکرَمُکُم عِندَ اللهِ اَتقاکُم وَ اَنجاکُم مِن عَذابِ اللهِ اَشَدُّکُم لَهُ خَوفاً ([64]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: محبوبترین شما در پیشگاه خدا کسی است که بیشتر به یاد خدا باشد و گرامی ترین شما در نزد خدا پرهیزگارترین شما است؛ و آنکس از عذاب خدا به نجات نزدیکتر است که از خدا بیشتر بترسد ».

    * عَن عَلِیِّ بنِ الحُسَینِ (ع): اِنَّ اَعظَمَکُم عِندَ اللهَ عَمَلاً اَعظَمَکُم فیما عِندَ اللهِ رَغبَةً ([65]).
« امام سجاد علی بن الحسین (ع) فرمود: همانا عمل کسی از شما در نزد خدا بزرگتر است که رغبت و میلش به آن پاداشی که در پیشگاه خدا دارد بزرگتر باشد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَحزَمُ النّاسِ رَأیاً مَن اَنجَزَ وَعدَهُ وَ لَم یُؤخِّر عَمَلَ یَومَه لَغَدِه ([66]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: دور اندیش ترین مردم را حیث رأی آنکس است که بوعده وفا کند و عمل روزش را تأخیر نیاندازد برای روز دیگر. »

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَعقَلُ المُلُوکِ مَن ساسَ نَفسَهُ لِلرَّعِیَّتِه بِما یَسقُطُ عَنهُ حُجَّتُها وَ ساسَ الرَّعِیَّةَ بِما تَثبُتُ بِه حُجَّتُهُ عَلَیها ([67]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: عاقل ترین پادشاهان کسی است که آنچنان خود را برای رعیت نگهداری کند که راه حجت و بهانۀ رعیت را از خود ساقط سازد و بطوری رعیت را نگهدارد که حجت خود را بر آنان ثابت نماید. ( طوری بر رعیت حکومت کند که ملت نتواند بر او خرده گیرد و کردارش حاکی از لیاقت و کاردانیش باشد که رعیت با طوع و رغبت فرمانش را بپذیرد. )

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَحَبُّ عِبادَ اللهِ اِلَی اللهِ جَلَّ جَلالَهُ اَنفَعَهُم لِعِبادِه وَ اَقوَمُهُم بِحَقِّهِ الَّذینَ یُحَبَّبُ اِلَیهِمُ المَعرُوفُ وَ فِعالُهُ ([68]).
« رسول اکرم (ص) فرمود: محبوب ترین بنده در پیشگاه خدای جلّ جلاله کسی است که به بندگان خدا بیشتر سود رساند و در جهت حق پایدارتر باشد، کسانی که کار معروف و نیکوکاران در نزد ایشان محبوب باشد ».

    * عَنِ الــنَّبِیَّ (ص): اَتقَی النّاسِ مَن قالَ الحَقَّ فیما لَهُ وَ عَلَیهِ ([69]).
« رسول خدا (ص) فرمود: پرهیزگارترین مردم کسی است که در سود و زیان خود حق بگوید ».

    * عَنِ الصّادَقِ (ع) اَنَّهُ قالَ فی حَدیثٍ: … اِلی اَن قالَ: اِنَّ اَعلَمَ النّاسِ بِاللهِ اَخوَفُهُم مِنهُ وَ… ([70]).
« امام صادق (ع) در ضمن حدیثی فرمود: … همانا داناترین مردم بخدا کسی است که از همه کس بیشتر خدا ترس باشد ».

    * * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَفضَلُ النّاسِ فِی الدُّنیا اَلاَسخِیاءُ وَ فِی الاخِرَةِ الاَتقِیاءُ ([71]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: نیکوترین مردم در دنیا سخاوتمندان و در آخرت پرهیزگاران می باشند ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): خَیرُ العِبادِ عِندَ اللهِ اَکثَرُهُم تَوَکُّلاً عَلَیهِ وَ تَسلیماً اِلَیهِ ([72]).
« رسول خدا (ص) فرمود: بهترین بندگان در پیشگاه خدا کسی است که بیشتر بر خدا توکل کند و بفرمان او گردن نهد ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَکیَسِ الکَــیِّسینَ مَن حاسَبَ نَفسَهُ وَ عَمِلَ بِما بَعدَ المَوتِ و… ([73]).
« رسول اکرم (ص) فرمود: تیزهوش ترین هوشیاران کسی است که حساب نفس کند و برای پس از مرگ بکوشد و… »

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَعدَلُ النّاسِ مَن اَنصَفَ عَن قُوَّةٍ وَ اَعظَمُهُم حِلماً مَن حَلُمَ عَن قُدرَةً ([74]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: عادل ترین مردم کسی است که بهنگام قوت و نیرو انصاف دهد و بردبارترین انسان آنکس است که در موقع قدرت بردباری ورزد ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): لِیَکُن اَحَبَّ الــنّاسِ اِلَیکَ المُشفِقُ الــنّاصِحِ ([75]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: باید محبوب ترین مردم به نزد تو کسی باشد که به تو مهربان و خیرخواه است ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): خَیرُ الــنّاسِ رَجُلٌ حَبِسَ نَفسَهُ فی سَبیلِ اللهِ یُجاهِدُ اَعداءَهُ یَلتَمِسُ المَوتَ اَوِ القَتلَ فی مَصافِه ([76]).
« رسول اکرم (ص) فرمود: بهترین مردم کسی است که نفس خویش را در راه خدا محبوس دارد، با دشمنان او بجنگد و جهاد نماید به التماس اینکه در میدان جنگ و مصاف بمیرد ».

     * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اِنَّ اَنصَحَ الـــنّاسِ اَنصَحُهُم لِنَفسِه وَ اَطوَعُهُم لِرَبِّه ([77]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: خیرخواه ترین مردم کسی است که خیرخواه خود و فرمانبردارترین کس، به پروردگارش باشد ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَعلَمُ الــنّاسِ مَن جَمَعَ عِلمَ الــنّاسِ اِلی عِلمِه؛ وَ اَشجَعَ الــنّاسِ مَن غَلَبَ هَواهُ؛ وَ اَکثَرُ الــنّاسِ قیمَةً اَکثَرُهُم عِلماً ([78]).
« رسول اکرم (ص) فرمود: داناترین مردم کسی است که دانشِ مردم را با دانش خود جمع کند؛ شجاع ترین مردم آنکس است که بر هوای نفس خویش غالب آید؛ و هر که عملش بیشتر باشد قیمت و ارزشش بیشتر است ».

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): … اِنَّ اَنصَحَ الــنّاسِ لِنَفسِه اَطوَعَهُم لِرَبِّه وَ اَغَشَّهُم لِنَفسِه اَعصاهُم لَهُ.
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: خیرخواه ترین فرد به خویشتن، فرمانبردارترین کس به پروردگار خویش است؛ و حیله ورزترین کس به خود، عصیان کنندۀ بر او ( پروردگار خویش) است ».

    * قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَفضَلُکُم مَنزِلَةً عِندَ اللهِ تَعالی اَطوَلُکُم جُوعاً وَ تَفَکُّراً و…
« رسول اکرم (ص) فرمود: آنکس از شما در پیشگاه خدای تعالی منزلت و جایگاه برتر دارد که گرسنگی و تفکر را بیشتر تحمل کند ». ([79])

    * قالَ اَمیرُ المُؤمِنینَ (ع): اَشفَقُ الــنّاسِ عَلَیکَ اَعوَنُهُم لَکَ عَلی صَلاحِ نَفسِکَ وَ اَنصَحُهُم لَکَ فی دِیــــنِکَ ([80]).
« امیر المؤمنین (ع) فرمود: مهربان ترین مردم بر تو کسی است که در صلاح کارت بیشتر به تو کمک دهد و در امر دینت بیشتر خواه تو باشد ».

 [1] ـ آنچه در این روایات و روایات مربوط به محور سوم القاء و معرفی شده است، در واقع گوشه ای از ویژگیهای « انسانِ کاملِ » مورد نظر اسلام می باشد.

[2] ـ بحار، ج 67، ص 291.

[3] ـ نهج الفصاحه، ص 84 .

[4] ـ بحار، ج 67، ص 206.

[5] ـ ناسخ التواریخ، ج 6، ص 19.

[6] ـ کنزل العمال، ج 16، ص 128.

[7] ـ غرر الحکم، ج 1، ص 410.

[8] ـ مجموعۀ ورام، ج 2 ص 46.

[9] ـ المعجم المفهرس لالفاظ نهج البلاغه، خ 7.

[10] ـ بحار، ج 74، ص 179.

[11] ـ غرر الحکم، ج 1ص 186.

[12] ـ بحار، ج 13، ص 421.

[13] ـ جامع احادیث الشیعه، ج 14، ص 202.

[14] ـ سنن بیهقی، ج 10، ص 18.

[15] ـ غرر الحکم، ج 1 ص 251.

[16] ـ المعجم المفهرس لالفاظ غرر ج 3، ص 3184.

[17] ـ ناسخ التواریخ ج 6 ص 31.

[18] ـ ناسخ التواریخ ج 6 ص 17.

[19] ـ احیأ علوم الدین ج 1 ص 85 .

[20] ـ نهج الفصاحه، ص 58.

[21] ـ جامع حدیث الشیعه، ج 16، ص 187.

[22] ـ مناقب ابن شهر آشوب، ج 2، ص 71.

[23] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 436.

[24] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 421.

[25] ـ بحار، ج 74، ص 179.

[26] ـ نهج الفصاحه، ص 115.

[27] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 447.

[28] ـ غرر الحکم، ج 2 ص 455.

[29] ـ کنز العمال، ج 16، ص 297 و فروع کافی، ج 5، ص 3242.

[30] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 467.

[31] ـ غرر الحکم، ج 1، ص 390.

[32] ـ سفینة، ج 2، ص 586.

[33] ـ جامع احادیث شیعه، ج 13، ص 299.

[34] ـ بحار، ج 67، ص 305.

[35] ـ کنز العمال، ج 3، ص 349.

[36] ـ ناسخ التواریخ، ج 6، ص 37.

[37] ـ ریاض الصالحین، ص 45.

[38] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 272.

[39] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 451.

[40] ـ المهجة البیضاء، ج 1، ص 14.

[41] ـ نهج البلاغه، قصار الحکم، ش 436.

[42] ـ بحار، ج 2، ص 127.

[43] ـ شرح نهج البلاغۀ ابن ابی الحدید، ج 20، ص 442.

[44] ـ سنن ابن ماجه، ج 2، ص 725.

[45] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 256.

[46] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 484.

[47] ـ بحار، ج 75، ص 188.

[48] ـ مجموعۀ ورّام، ج 2، ص 29.

[49] ـ غرر الحکم، ج 3، ص 435.

[50] ـ وسایل الشیعه، ج 6، ص 562 .

[51] ـ نهج الفصاحه، ص 15.

[52] ـ مستدرک الوسایل، ج 3، ص 190.

[53] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 400.

[54] ـ بحار، ج 3، ص 14.

[55] ـ بحار، ج 74، ص 379.

[56] ـ مستدرک الوسایل، ج 2، ص 399.

[57] ـ غرر الحکم، ج 6 ، ص 436.

[58] ـ مدینة البلاغه، ج 2، ص 492.

[59] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 439.

[60] ـ بحار، ج 75، ص 193.

[61] ـ غرر الحکم، ج 1، ص 192.

[62] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 434.

[63] ـ بحار، ج 67، ص 267.

[64] ـ جامع احادیث الشیعه، ج 14، ص 225.

[65] ـ بحار، ج 75، ص 136.

[66] ـ المعجم المفهرس لالفاظ غرر، ج 3، ص 3122.

[67] ـ غرر الحکم، ج 3، ص 475.

[68] ـ بحار، ج 74، ص 152.

[69] ـ بحار، ج 67، ص 288 و تفسیر صافی ص 465.

[70] ـ جامع احادیث الشیعه، ج 4، ص 161.

[71] ـ المعجم المفهرس لالفاظ غرر، ج 3 ص 2153.

[72] ـ مجموعه ورّام، ج 2 ص 123.

[73] ـ بحار، ج 89 ، ص 250.

[74] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 447.

[75] ـ غرر الحکم، ج 5، ص 51.

[76] ـ مستدرک، ج 11، ص 259.

[77] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 531.

[78] ـ بحار، ج 74، ص 112.

[79] ـ مجموعۀ ورّام، ص 81 .

[80] ـ غرر الحکم، ج 2، ص 235.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *