سخن مدیر:

تحمیل و تشدید نیاز نماها

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

   « ولی براستی دوران ما عجب دورانی است که در طی آن این همه افراد بشر اجازه می دهند تا دیگران ایشان را فریب داده و قانع سازند که ملتی را با غارت کردن او، و با تاراج و غصب گرانبهاترین دارائی او، یعنی با یغما بردن تمدن خاص او، با اجبار و الزام او را به پذیرفتن و اقتباس آداب و عادات و سازمانهائی که برازندۀ نژادی دیگر است، و با ناگزیر ساختن او به انجام شاقترین و جانفرساترین کارها به خاطر کسب و تحصیل اجباری بی مصرف ترین چیزها، می توان سعادتمند کرد! زیرا وضع چنین است!
… هدف تمدن متجدد عبارتست از افزایش نیازمندیهای تصنعی، و همانطور که در بالا ذکر شد، این تمدن همیشه بیش از آنچه می تواند ارضاء نماید نیازمندی به وجود می آورد، زیرا وقتی آدمی در این راه گام نهاد، ایست و توقف دشوار می باشد، و شاید حتی هیچ دلیل و موجبی برای توقف در نقطه ای مشخص وجود نداشته باشد.
در قدیم افراد بشر ممکن نبود بخاطر محروم بودن از چیزی که وجود نمی داشت و هرگز بدان نیندیشیده بودند رنج برند. ولی در عصر حاضر، برعکس اگر این چیزها را کم داشته باشند، به سختی رنج می برند و عذاب می بینند، زیرا عادت کرده اند آنها را ضروری بشمارند، و بحقیقت هم این چیزها برای آنان ضروری و ناگزیر گشته است. » ([۱])[۱] ـ بحران دنیای متجدد، برگزیده ای از صفحه های ۱۴۳ تا ۱۴۶

۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.