دسته‌ها
طلوع انقلاب اسلامی افغانستان

تذکری بر چاپ دوم

  از آنجا که تاریخ را امری انسانی بشمار می آورم ـ همانگونه که انسان را، از دیدگاهی کاملاً ویژه، امری تاریخی ـ با رویدادهای تاریخی، با نگرشی تحلیلی برخورد نموده ـ و همانگونه که برخی از دوستان متوجه شده اند ـ به جای گزارش زمانوار وقایع و رویدادهای مهم تاریخی، عنان بیان و بنان را بدست نگرشهایی می سپارم که روی دلایلی، حول واقعه و یا رویدادی تاریخی میتوان ابراز و ارائه کرد. و این، دأب منِ بنده بوده و هنوز هم می باشد.
از اینرو، اگر در این رساله و یا رساله های دیگری که حول رویدادهای تاریخی رقم خورده اند، با ذکر تاریخوار حوادث مواجه نمی شوید، علت را آن بشمارید که نگارنده سر تاریخ نویسی نداشته و ارائه ی «تحلیل تاریخ» را مؤثرتر از خودِ آن می پندارد؛ چرا که در این روش، علاوه بر ذکر امری تاریخی، خواننده با مطالب متنوع دیگری نیز ارتباط برقرار ساخته و متوجه بسیاری از نکات مهمی خواهد شد که در آن تاریخ مورد توجه، نیاز، علاقه و… مردم و یا حداقل خودِ نویسنده بوده است.

     بهر حال، از آنجا که کتاب «طلوع انقلاب اسلامی افغانستان» در تاریخ کشور ما امری قابل توجه بوده و با آنکه یکبار آنرا به دست نشر سپرده بودیم، چون نحوۀ پرداخت و تحلیل قضیه به نحوی جدی قابل تأمل می باشد، بر آن شدیم تا آنرا مجدداً به نشر بسپاریم.
مزیت این چاپ بر چاپ اول آن بر اینست که:
یکم ـ ویرایشی مختصر ـ بسیار مختصر ـ صورت گرفته و اغلاط مطبعی برطرف شده است؛
دویم ـ نوشته ها و مقاله های پراکنده در یک مجلد گرد آمده اند؛
سیّم ـ از حروفچینی و صحفه آرائیِ تازه ئی برخوردار شده است.

     امیدواریم خوانندۀ این رساله، به اجر زحمت مطالعۀ خود دست یابد!

و هدایت از اوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.