سخن مدیر:

تعبد محوری

بدون دیدگاه

  تا آنجا که از بررسیِ موضعگیریها، جهت گیری ها و تلاشها و کنشهای فرزندان آدمی بر می آید این نکته مسجل می گردد که این موضعگیرها و تلاشها یا «برون محور» می باشند و یا «درون محور»؛ یا متوجه هویت فرد و رشد و بالندگی و شکوفائی و کرامت زائی و… هویت او می باشند و یا متوجه رشد و بالندگی و… آنچه در برونِ او ـ چه ثروت و زمینه های مربوط به آن باشد و چه ریاست و شهرت و… ـ می باشند!
یا توانمندیها و ظرفیت ها و استعدادهای او در خدمت رشد خودِ او (عقل، ایمان، طهارت، بینش، ایثار، آزادگی، آرامش معنیدار و… خودِ او) قرار دارند و مصرف می شوند و یا در خدمت زمینه های برون از حوزۀ هویت و صورت انسانیِ او!
هرگاه، بر مبنای این نگرش، متوجه این دسته از درخواستها و آرمانهای حضرت زهرا(س)باشیم که می فرماید: اَللّٰهُمَّ اِنّی اَسْأَلُکَ قُوَّهً فی عِبٰادَتِکَ! بار الها! از تو نیرومندی را برای تعبد تمنا دارم؛ متوجه می شویم که:
یکی از آرمانهای آن حضرت(س)رسیدن به آن جایگاه و مرتبۀ از نگرش و گرایش می باشد که: اگر خداوند برای او توان و نیرویی عنایت می نماید، آنرا در زمینۀ عبادتِ او مصرف نماید و نه در جای دیگری! آرمان دیگرش اینکه:
اگر خداوند او را به بصیرتی، بینشی و کشفی نایل می سازد، آنرا در رابطه با شناخت جواهر قرآنی صرف نماید؛ و اگر از فهمی و ادراکی برخوردارش می گرداند ـ وَفَهْماً فی حُکْمِکَ! ـ این فهم و ادراک را فقط متوجه رازهای احکام الهی دارد!
حضرت(س) ـ همانگونه که در صدر این بخش آمد ـ به دنبال این تمنا و درخواست تمنائی دارد که حکم سکه ای دو رویه را دارد؛ لذا، هرگاه از یک طرف به این درخواست تأمل و توجه نمائیم، خودش آرمان دیگری را مورد القاء و تعلیم قرار می دهد! و اگر از آن روی دیگر نگاه کنیم، متوجه می شویم که «روشِ رسیدن» به این هدف و آرمان یاد شده را برای ما می آموزاند! لذا، بعد از اینکه بر «پیامبر و آلش(ع)درود می فرستد» می فرماید:

  وَلاٰ تَجْعَلِ الْقُرْاٰنَ بِنٰا مٰاحِلاً! یعنی:
ما را بیگانۀ با قرآن قرار مده! در حالیکه، در واقع آن روی دیگر این تمنا و آرمان آنست که خدایا! ما را آشنای با جواهر قرآن و روح قرآن و حقیقت قرآن قرار ده! و آنجا که می فرماید: وَالصِّرٰاطَ زائِلاً! و راه و طریق و جهت خودت را، طریق ولایت و محبت را از ما خالی مدار! یعنی:
ما را با همۀ نیرو و عشق در طریق محبت خود قرار ده تا، اگر کسی در طریق محبت و ولایتِ تو قرار داشته ـ و یا به آن نگاه می کند ـ واقعاً ما را از روندگان آن یافته و این راه را، از ما خالی و تهی ندیده و در چشم انداز او حضور داشته باشیم!
و وقتی می فرماید: وَ مُحَمَّداً صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ اٰلِه عَنّٰا مُوَلِیاً! و پیامبر(ص)را از ما رویگردان مساز؛ یعنی اینکه:
پیامبر(ص)را بما روی آورنده قرار ده! پیش از اینکه به ذکر عرایضی پردازم، بد نخواهد بود اگر این پرسش را مطرح دارم که: این آرمانها، در کجای زندگانی عملی ما واقعاً حضور، استیلا و قرار دارند؟! و آیا، بدون شکوفائی و احکام آرمانهائی از ایندست، عزت و کرامت و آزادگی و آرامش و جلال و شکوه در زندگانی ما پدیدار تواند شد؟!

۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.