دسته‌ها
آرمان‌های فاطمی (س)

تعبد محوری

  تا آنجا که از بررسیِ موضعگیریها، جهت گیری ها و تلاشها و کنشهای فرزندان آدمی بر می آید این نکته مسجل می گردد که این موضعگیرها و تلاشها یا «برون محور» می باشند و یا «درون محور»؛ یا متوجه هویت فرد و رشد و بالندگی و شکوفائی و کرامت زائی و… هویت او می باشند و یا متوجه رشد و بالندگی و… آنچه در برونِ او ـ چه ثروت و زمینه های مربوط به آن باشد و چه ریاست و شهرت و… ـ می باشند!
یا توانمندیها و ظرفیت ها و استعدادهای او در خدمت رشد خودِ او (عقل، ایمان، طهارت، بینش، ایثار، آزادگی، آرامش معنیدار و… خودِ او) قرار دارند و مصرف می شوند و یا در خدمت زمینه های برون از حوزۀ هویت و صورت انسانیِ او!
هرگاه، بر مبنای این نگرش، متوجه این دسته از درخواستها و آرمانهای حضرت زهرا(س)باشیم که می فرماید: اَللّٰهُمَّ اِنّی اَسْأَلُکَ قُوَّةً فی عِبٰادَتِکَ! بار الها! از تو نیرومندی را برای تعبد تمنا دارم؛ متوجه می شویم که:
یکی از آرمانهای آن حضرت(س)رسیدن به آن جایگاه و مرتبۀ از نگرش و گرایش می باشد که: اگر خداوند برای او توان و نیرویی عنایت می نماید، آنرا در زمینۀ عبادتِ او مصرف نماید و نه در جای دیگری! آرمان دیگرش اینکه:
اگر خداوند او را به بصیرتی، بینشی و کشفی نایل می سازد، آنرا در رابطه با شناخت جواهر قرآنی صرف نماید؛ و اگر از فهمی و ادراکی برخوردارش می گرداند ـ وَفَهْماً فی حُکْمِکَ! ـ این فهم و ادراک را فقط متوجه رازهای احکام الهی دارد!
حضرت(س) ـ همانگونه که در صدر این بخش آمد ـ به دنبال این تمنا و درخواست تمنائی دارد که حکم سکه ای دو رویه را دارد؛ لذا، هرگاه از یک طرف به این درخواست تأمل و توجه نمائیم، خودش آرمان دیگری را مورد القاء و تعلیم قرار می دهد! و اگر از آن روی دیگر نگاه کنیم، متوجه می شویم که «روشِ رسیدن» به این هدف و آرمان یاد شده را برای ما می آموزاند! لذا، بعد از اینکه بر «پیامبر و آلش(ع)درود می فرستد» می فرماید:

  وَلاٰ تَجْعَلِ الْقُرْاٰنَ بِنٰا مٰاحِلاً! یعنی:
ما را بیگانۀ با قرآن قرار مده! در حالیکه، در واقع آن روی دیگر این تمنا و آرمان آنست که خدایا! ما را آشنای با جواهر قرآن و روح قرآن و حقیقت قرآن قرار ده! و آنجا که می فرماید: وَالصِّرٰاطَ زائِلاً! و راه و طریق و جهت خودت را، طریق ولایت و محبت را از ما خالی مدار! یعنی:
ما را با همۀ نیرو و عشق در طریق محبت خود قرار ده تا، اگر کسی در طریق محبت و ولایتِ تو قرار داشته ـ و یا به آن نگاه می کند ـ واقعاً ما را از روندگان آن یافته و این راه را، از ما خالی و تهی ندیده و در چشم انداز او حضور داشته باشیم!
و وقتی می فرماید: وَ مُحَمَّداً صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ اٰلِه عَنّٰا مُوَلِیاً! و پیامبر(ص)را از ما رویگردان مساز؛ یعنی اینکه:
پیامبر(ص)را بما روی آورنده قرار ده! پیش از اینکه به ذکر عرایضی پردازم، بد نخواهد بود اگر این پرسش را مطرح دارم که: این آرمانها، در کجای زندگانی عملی ما واقعاً حضور، استیلا و قرار دارند؟! و آیا، بدون شکوفائی و احکام آرمانهائی از ایندست، عزت و کرامت و آزادگی و آرامش و جلال و شکوه در زندگانی ما پدیدار تواند شد؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *