سخن مدیر:

تمرکز و تکاثر زدگی

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

  از افتخارات بزرگ و مشعشع نظام فن سالاری، رسیدن عملی به حد قابل توجهی از تکاثر اشیاء و ابزار مادی و تمرکز آن ها در چنگال طراحان و متولیان این نظام بوده و آنرا از نشانه های افتخارانگیز « تمدن خود » بشمار می آورند.
اینان این اصل تباهی زای را به عنوان یکی از اصول مذهب تکنوکراتیسم پذیرفته، اصالتی ایدئولوژیک بخشیده، ارزشی قدسی قایل شده و با همۀ توان تلاش می دارند تا آنرا جزء اصول دین جهانی بسازند!
آنچه از بررسی، تحلیل و تجزیۀ برونی این اصل از ناحیۀ خردمندان و ارزشگرایان عالم، و نیز از اعلانِ متبخترانۀ بیلانهای متعددِ منتشر شده از طریق کارپردازان و مدافعان و ایدئولوگهای این مذهب به واقعیت پیوسته و عملاً قابل لمس گردیده است، این حقیقت می باشد که: در این گرایش از تلاش برای تکاثر و تمرکز فرآورده های خرد انسانی؛ از تلاش و تقلا برای تکاثر و تمرکز لطایف و ظرایفِ عاطفی انسانها؛ از تلاش برای تکاثر، تمرکز و تبلور مکارم ناب اخلاقی؛ از تلاش برای تکاثرِ زمینه های متنوع اشراقی، ارزشی و تمرکزِ عزتبار آن ها در سراپردۀ عقل و قلب فرزند آدمی و در اقلیم هویت الهی او هیچ نشانه و علاقه ئی وجود نداشته! و عجب تر اینکه: متولیان فن سالاری، از این نحوۀ برخورد با انسان و ارزشهای وجودی او نه تنها احساس شرمساری نمی کنند! که این بی خیالیِ عفن را ـ که در واقع چیزی جز کشتن انسان، تحقیر کردنِ ارزشهای وجودی انسان، حذف ابعاد متعالی و روحانی انسان و در یک کلام: دور ریختنِ وی به عنوانِ زائده ای بی قدر و بی ارزش و عاملِ مصرف و تخریب نتواند بود ـ نمودِ رشد « تمدن » و ظهور و بروز آزادیهای متمدنانه قلمداد می کنند!

    در این مذهب، ممکن است که گاهی انسانهای عالم، هنرمند و غیره را هم گرد آورده و متمرکز سازند! ـ که اغلب چنین هم می نماید ـ اما این تمرکز عملاً برای بهره جوئی و سوء استفاده از دانش و هنر آنها در جهتِ تکاثر و تمرکز ابزاری مادی خواهد بود و بس. چرا که در این مذهب، نه برای انسان اصالتی متصور و محوریتی قایل می باشند و نه ارزش و ارجی فوق مادی را تصور کرده می توانند! بلکه نگرش اینان به انسان، نگرش تحقیر کننده و ابزارشناسانه بوده، او را وسیلۀ تکاثر و تمرکز و از این طریق، وسیلۀ تصعید مصرفهای بی معنا و تصاعدِ سودِ موهوم مادی می پندارند و بس!

۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.