دسته‌ها
آرمان‌های فاطمی (س)

رابطۀ نیایش و آموزش

 اَللّٰهُمَّ اِنّی اَسْأَلُکَ قُوَّةً فی عِبٰادَتِکَ! وَ تَبَصُّراً فی کِتٰابِکَ! وَفَهْماً فی حُکْمِکَ!
 اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلیٰ مُحَمَّدٍ وَ اٰلِ مُحَمَّدٍ! وَلاٰ تَجْعَلِ الْقُرْاٰنَ بِنٰا مٰاحِلاً! وَالصِّرٰاطَ زائِلاً! وَ مُحَمَّداً صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ اٰلِه عَنّٰا مُوَلِیاً!

باید بپذیریم که برای آموزش ـ اعم از اینکه آموزش دهیم و یا آموزش پذیریم ـ راههای متنوع و ابزار و روشهای متفاوت گزارش شده و مورد بهره وری قرار گرفته است.
ما، به قسمتی از این راهها، روشها و ابزار آشنائی داریم! امّا، باید اعتراف نمائیم که: متأسفانه افرادی که همچون منِ بنده، معتاد به روشهای تجربه شدۀ شناخته شده می باشند، از روشهای بسیار مؤثر، بارور، پایانه ناپیدا و فناپذیرش محروم بوده و با ابزار و راههای تحقق آن ناآشنا می باشند!
این افراد، فقط با روشهای برون محور، ابزار برون محور و راههای برون محور آموزشی آشنائی داشته و فقط، با ابزار و روشهائی که «مفاهیم برونی» را، به حوزۀ ذهن دیگری منتقل می کنند انس و الفت بهم رسانیده اند!
این روشها و ابزار، آنچه از مفاهیم و مقوله های آموزشی و… را که در برون فرد ـ به نحوی از انحاء ـ حضور دارند، به دیگری رسانیده و او را با همان مفاهیم و صور علمی ـ آموزشی آشنا میدارند؛ و لذا: فرد از منابع درونی، ـ که متعلق به عقل و قلب و روح و ابزار کاملاً ویژۀ تحقق بخشندۀ آنها می باشد، به درجات قابل توجهی ـ محروم مانده و از برکات و ثمرات بخشی عمده از دریافتهای تعقلی، کشفی و شهودی بی بهره می گردد!
به هر حال، به عقیدۀ این همه نادان، یکی از روشها و ابزاری که می تواند به نیکوترین نحوی انسان را در زمینۀ آموزش و دریافتهای بی واسطۀ باطنی یاری نموده او را از ثمرات و برکات ارجمند معرفتی برخوردار سازد، توجه به گوهر و جانمایۀ قدسیِ نیایشها می باشد. چرا که دقت حکیمانه و مکاشفانه در این حوزۀ ویژه، هم می تواند فرد را به دسته یی از والاترین دریافتها مجهز دارد؛
هم می تواند انسان را به دسته ئی از والاترین ارزشهای وجودی آشنا بسازد؛
هم می تواند او را به دسته یی از شرافتبارترین و کرامتبارترین آرمانها مأنوس گرداند؛
هم می تواند موضع و موقعیت وجودی فرد را به خودِ او نمایان ساخته و پرده از رتبۀ هویت وی برگیرد؛
هم شعلۀ اشتیاق فرا روی را در انسان پویا و نیرومند ساخته، او را در راه تحقق و رسیدنِ به برترین و بهترینِ اندیشه ها، ارزشها و آرمانها پویا سازد؛
هم می تواند هراس و نفرتِ از توقف و ایست ـ در مرحله و مرتبه های مادون ـ را در او بیدار کرده و از زیان های وی بکاهد؛
هم می تواند خودش، راهها، روشها و ابزار آموزشی را ـ آنهم به شکلی درون محورانه، که با تجربه های ناب عندی و انکارناپذیر فرد، برای خودِ فرد همراه باشد ـ نشان دهد؛

چنانکه خودِ مطرح کردنِ گوهر، جانمایه، ارزشها و آرمانهای نهفته در متن دعاها و نیایشها، راه و روشی غیر مستقیم باشد، برای توجه دادنِ افراد به همۀ آنچه آمد.
کاریکه پیام آوران بزرگوار الهی و جانشینان واقعی آنها انجام داده و از طریق آن، جانهای مستعد را متوجه زمینه ها، امور، ارزشها و آرمانهائی داشته اند که با تحقق صورت انسانی فرزند آدمی هماهنگی و دمسازی ویژه داشته و او را در این زمینۀ ویژه، یاری است کم نظیر!
بر مبنای همین برداشت و باور، بنده به نیایشهای پیامبر اکرم(ص)، فاطمۀ زهرا(س)و… توجه جدی نموده و بر آن شدم تا از این طریق و بر مبنای کاوشِ ارزیابانه، چیزهائی بیاموزیم. و لذا، بازهم عرایض بنده پیرامون نظام آرمانی زهرای اطهر(س)ادامه خواهد داشت تا ضمن بررسیِ بهترِ آرمانها و این نظام آرمانی، هم شناختی بهتر و مؤثرتر از این نظام دست پیدا کنیم! و هم اگر توفیقی رفیق شد، و نورانیت و عصمتِ این بانوی عظمای عالم انسانیت، جان ما را روشن ساخت، نظام آرمانی خود را به اهداف قدسی و نظام آرمانی او نزدیک سازیم!
آنچه تیمناً از قول حضرت زهرا(س)در صدر قرار گرفت، درخواستهای ایشان می باشد از حضرت خداوند که در آنها چند آرمان بی نظیر مورد توجه و تمنا قرار داده شده است.
در واقع، و اگر بپذیریم که یکی از اسرار و حکم مطرح ساختنِ دعاها و نیایشهای معصومین از جانب خودِ ایشان، تعلیم به دیگران می باشد؛ چرا که این ذوات مقدسه، طرح دعا را وسیله قرار می دهند تا به ماها بیاموزند که:
اگر از خداوند چیزی مطالبه میداریم «آن چیزی» باشد که به قدر، ارزش، اعتبار، کرامت، حرمت، آرامش و… ما بیفزاید؛ و نه…!
دعا را مطرح می کنند تا ماها را از این طریق به نظامی ارزشی و عزت بخش و… آشنا ساخته، تا اگر خواستیم پیرو آنان باشیم، این نظام ارزشی را ـ به عنوان اهداف و آرمان های بالاننده و شکوهبار ـ عملاً مورد توجه خود قرار دهیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *