دسته‌ها
راز و رمز نویسندگی

سوم ـ معرفی ارکان و مؤلفه ها

   اگر چه گاهی خود تعریف و یا مرز بندی، عمل معرفی ارکان، ابعاد و مؤلفه های وجودی موضوع را به عهده می گیرند، اما از آنجا که: این کار حتمی و همیشگی نیست؛ لذا موارد، در حد کلی گویی باقی می مانند و تحلیل گر به کلیۀ آنچه باید بپردازد نمی پردازد؛ و این کار برای اکثریت اذهان مبتدی گنگ و ناروشن می باشد؛ لذا، تحلیل گر را وظیفه آن می باشد که:
الف ـ ارکان و مؤلفه های موضوع و اجزاء مهم و مؤثر هر یکِ از آنها را شناسایی، روشن و معرفی نماید؛
باء ـ وظیفه، جهت عمل، علل و معالیل هر کدام را تبیین و معرفی دارد.

     در این رابطه، گاهی مؤلفه ها، مسایل و ارکان با مشابه ها و نظایر خود مقایسه می شوند؛ گاهی با دقت و ظرافت توصیف شده، ویژگیهای بارز و مؤثر هرکدام معرفی می گردند؛ زمانی جنبه های اشتراکی و یا افتراقی آنها روشن و ارائه می شوند! هم بدانسان که گاهی هریکِ از آنها (جنبه ها) مورد ارزیابی قرار می گیرند.
به عبارت روشن تر، اجزاء و ارکان از نظر جوهر ماهیتی که دارند؛ از نظر حکم و اثری که دارند؛ از نظر موقعیت هایی که ـ اعم از درونی و برونی ـ دارند؛ از نظر وظایفی که دارند؛ از نظر جهت عملی که دارند و غیر هم شناسایی، دسته بندی، تحلیل و ارزیابی می شوند.
اینکار: مسیر تحقیق و تلاش نویسنده را هموار کرده، به خواننده در زمینۀ مورد نظر معلومات بیشتری می دهد.
تذکری مهم: در این مورد نیز گاهی که مؤلفه ها و مسایل زیادی مطرح باشند ـ درست به مانند موضوع «تجاوز روسیه در افغانستان» و یا «بررسی ابعاد یک مکتب» و غیره ـ لازم می باشد تا نویسنده، محدودۀ کار خود را روشن و معین نماید تا خوانندۀ وی متوجه شود که مثلاً وی به چند رکن و یا مؤلفۀ معین خواهد پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *