سخن مدیر:

سوم ـ معرفی ارکان و مؤلفه ها

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

   اگر چه گاهی خود تعریف و یا مرز بندی، عمل معرفی ارکان، ابعاد و مؤلفه های وجودی موضوع را به عهده می گیرند، اما از آنجا که: این کار حتمی و همیشگی نیست؛ لذا موارد، در حد کلی گویی باقی می مانند و تحلیل گر به کلیۀ آنچه باید بپردازد نمی پردازد؛ و این کار برای اکثریت اذهان مبتدی گنگ و ناروشن می باشد؛ لذا، تحلیل گر را وظیفه آن می باشد که:
الف ـ ارکان و مؤلفه های موضوع و اجزاء مهم و مؤثر هر یکِ از آنها را شناسایی، روشن و معرفی نماید؛
باء ـ وظیفه، جهت عمل، علل و معالیل هر کدام را تبیین و معرفی دارد.

     در این رابطه، گاهی مؤلفه ها، مسایل و ارکان با مشابه ها و نظایر خود مقایسه می شوند؛ گاهی با دقت و ظرافت توصیف شده، ویژگیهای بارز و مؤثر هرکدام معرفی می گردند؛ زمانی جنبه های اشتراکی و یا افتراقی آنها روشن و ارائه می شوند! هم بدانسان که گاهی هریکِ از آنها (جنبه ها) مورد ارزیابی قرار می گیرند.
به عبارت روشن تر، اجزاء و ارکان از نظر جوهر ماهیتی که دارند؛ از نظر حکم و اثری که دارند؛ از نظر موقعیت هایی که ـ اعم از درونی و برونی ـ دارند؛ از نظر وظایفی که دارند؛ از نظر جهت عملی که دارند و غیر هم شناسایی، دسته بندی، تحلیل و ارزیابی می شوند.
اینکار: مسیر تحقیق و تلاش نویسنده را هموار کرده، به خواننده در زمینۀ مورد نظر معلومات بیشتری می دهد.
تذکری مهم: در این مورد نیز گاهی که مؤلفه ها و مسایل زیادی مطرح باشند ـ درست به مانند موضوع «تجاوز روسیه در افغانستان» و یا «بررسی ابعاد یک مکتب» و غیره ـ لازم می باشد تا نویسنده، محدودۀ کار خود را روشن و معین نماید تا خوانندۀ وی متوجه شود که مثلاً وی به چند رکن و یا مؤلفۀ معین خواهد پرداخت.

۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.