دسته‌ها
دریچه ای بر تمدن معنیدار

ششم ـ دورۀ حضرت ابراهیم (ع)

از آنجا که داستانهای مربوط به حضرت ابراهیم (ع) مکرر یاد شده و اغلب مردمِ مسلمان در مورد تلاشهای این پیامبر عظیم الشأن، و نیز موضع گیری های مخالفان او سخنان بسیاری شنیده و به یاد دارند، ما سخن را کوتاه کرده و یاد آور می شویم که قرآن، از بت پرستی، جدل پیشگی، دنیا محوری، زورگوئی و تکذیب آنها خبر می دهد.

      * وَ إِبْرَاهِيمَ إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اتَّقُوهُ ذَٰلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ * إِنَّمَا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ أَوْثَانًا وَ تَخْلُقُونَ إِفْكًا … * عنکبوت 16 و بخشی از آیۀ 17
« و [ یاد کن ] ابراهیم را چون به قوم خویش گفت: « خدا را بپرستید و از او پروا دارید؛ اگر بدانید این [ کار ] برای شما بهتر است *». واقعاً آنچه را که شما سوای خدا می پرستید جز بتانی [ بیش ] نیستند و دروغی بر می سازید… *».

      * فَمَا كَانَ جَوَابَ قَوْمِهِ إِلَّا أَن قَالُوا اقْتُلُوهُ أَوْ حَرِّقُوهُ فَأَنجَاهُ اللَّهُ مِنَ النَّارِ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ * عنکبوت 24
« و پاسخ قومش جز این نبود که گفتند: « بکشیدش یا بسوزانیدش ». ولی خدا او را از آتش نجات بخشید. آری، در این [ نجات بخشیِ خدا ] برای مردم که ایمان دارند قطعاً دلایلی است *».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *