سخن مدیر:

علالتِ عقلانی ـ ارزشی

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

    الکسیس کارل مدعی است که:
« ما احساس می کنیم که علی رغم امید فراوانی که انسانیت به این تمدن بسته بود، تمدن حاضر تاکنون از پدید آوردن افرادی که از هوش سرشار و تهور و دلیری کافی برخوردار باشند و بتوانند آنرا از راه خطرناک و لغزنده ئی که در پیش دارد به سلامت عبور دهند، عاجز مانده است. چرا که می بینیم که آدمیان خود به نسبت مؤسسات با عظمتی که ساخته ی مغز ایشان است، رشد و تکامل نیافته اند. از اینجاست که معتقدیم بزرگترین خطری که در این دوره ملیتها را تهدید می کند ضعف فکری و اخلاقی زمامداران و سیاستمداران است.
عقل و نیروی اراده و اخلاق با یکدیگر رابطۀ مستحکم ناگسستنی دارند، نهایت، وجدان اخلاقی بمراتب از عقل اهمیتش بیشتر است و هر آنگاه که این وجدان و احساس در ملتی فرو می میرد شخصیت اجتماعی آن ملت نیز تدریجاً رو به تحلیل خواهد رفت.
تمدن ما تاکنون موفق نشده است که محیطی مناسب و مساعد برای فعالیت های عقلانی بوجود آورد. نازل بودن سطح فکر و اخلاق بیشتر افراد بشر را تا حدود زیادی باید معلول نواقصی که در محیط روانی آنان موجود است، دانست، زیرا تفوق و اولویت ماده و اصول « آئین صنعتی » موجب زوال و انحطاط فرهنگ و زیبائی شناسی و اخلاق شده است. »([۱])[۱] ـ ادعانامه ئی علیه تمدن غرب، ص ۲۰۱ ـ ۲۰۰

۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.