سخن مدیر:

فهرست راهنما

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

  چنانکه قبلاً هم تذکر داده شد، تهیه و تدوین فهرست مطالب، اعم از اینکه مربوط به مقدمه باشد، یا متن و نتیجه، کار تحلیل گر و خواننده را سهل و آسان می سازد. در اینجا، پیش از آنکه تذکراتی پیرامون فهرست راهنما ارائه کرده باشیم، مجدداً و مکرراً یادآوری می داریم که در نوشته های بلند که مقدمه و نتیجه یی ممتع و چند وجهی دارند، فهرست می تواند به چند بخش تقسیم شود؛ مانند: فهرست مقدمه؛ فهرست متن و فهرست مؤخره یا نتیجه؛ ولی در رساله ها و مقاله های کوتاه، بهتر آنست که فقط فهرست متن به صورت تفصیلی آمده، ولی در فهرست عمومی «مقدمه» و «نتیجه» به صورت عنوانی مشخص شوند.

     در فهرست متن، نخست عنوانهای بخشهای اصلی و عمدۀ نوشته آمده و بعد به ارائه ی عناوین فرعی و جزئی هر بخش، در زیر عنوان اصلی مربوط به همان بخش پرداخته می شود.
شایسته و لازم است تا عناوین، اولاً با موضوع کلی نوشته و سپس با محتوای هر بخش همخوانی و هماهنگی داشته باشد. زیرا که خودِ عنوان، راهنمایی اجمالی است و تصویر پردازی صامت و ساکت برای خوانندۀ اثر.
و اما در رابطۀ با فهرست راهنما باید گفت که: این فهرست بیشتر در کتابهای مرجع و مادر مورد اعتناء بوده و ضرور می نماید. کارشناسان فنی این امر معمولاً فهرست راهنما را به یکی از طریق: «فهرست اصطلاحی» و یا «فهرست عنوانی» معمولاً ارائه کرده اند.
معمولاً فهرست راهنما جامع: فهرست آیات، احادیث، اقوام بزرگان، امثال و حکم قابل توجه ـ بیک زبان و یا به چند زبان ـ ، فهرست داستانها و تمثیلات، فهرست اشعار، فهرست نام کسان، قبایل، فهرست نام مکانها، فهرست کتابها و رسایل و نشریه ها، فهرست جدولها و تصاویر و… می باشد. همچنانکه در فهرست اصطلاحی کلیۀ لغات، تعبیرات و اصطلاحات قابل اعتناء در نوشته، منعکس می شود.

۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.