دسته‌ها
راز و رمز نویسندگی

مقدمه

در دوران جهاد مقدس اسلامی علیه ارتش سرخ روسیة کمونیستی، ضرورتِ تحلیل ـ اعم از تحلیل داشتن و تحلیل دادن ـ بهتر و بیشتر احساس می شد. و امروزه، اگر چه آتش جنگهای ویرانگر داخلی فروکش نکرده ولی از آنجا که امید می رود تا در آینده یی نه چندان دور، سلاح قلم و ارشاد، جای سلاح ستم و فساد را بگیرد، چنین می پنداریم که ضرورت تحلیل و توجه به رشد و شکوفایی آن در ابعاد و عرصه های مختلف، بیشتر از پیش احساس می شود!
در آن دوران پرفیض و برکت، با آنکه باورمند بودیم: هرگز کسی با خواندن کتابهای «آموزش شنا، موسیقی، رانندگی، نویسندگی و…» راننده، شناگر، موسیقیدان و نویسنده نتواند شد، به اثر درخواستهای مکرر و فشارهای پیهم عده یی از علاقمندان و عزیزان، نکاتی چند پیرامون برخی از قواعد نویسندگی را، چند دوره شفاهاً بیان نمودیم که هر چند ثمری درخور نداشت ولی، گوشه یی از نیازهای ابتدایی ـ بسیار ابتدایی ـ یاران را پاسخی بود.
در طول این مدت، عده یی از عزیزان اصرار می ورزیدند که همان یادداشتهایِ پراکنده را شکل و شمایلی بخشیده، در هیئت جزوه ای موجز ولی کامل در اختیار برخی از مبتدیان قرار دهیم، اما از آنجا که اینکار توسط عده یی از پیش کسوتهای این فن، در ریخت و ابعاد گوناگون صورت پذیرفته بود، از پرداختن بدین کار طفره می رفتیم تا اینکه در این اواخر، گوش به فرمان عده یی از طلبه های جوان و پرکار سپرده، بر آن شدیم تا خواستۀ آنان را بهمان شکلی که خود مایل بودند (کوتاه و کامل) برآورده سازیم.
منظور ما، در این وجیزۀ نامبرده از «تحلیل»، تحلیل مسایل، حقایق و رویدادهای در زمینۀ علوم انسانی می باشد؛ مانند: تحلیل مسایل عقیدتی، سیاسی، اخلاقی، فرهنگی، هنری، اقتصادی، عرفانی و…!
در این نبشته، نحوۀ عملکرد و روش بکار انداختن افراد مبتدی در جهت تحلیل و نویسندگی ارائه می شود؛ منتها، تلاش و بکار انداختن ذهن، ممارست و استقامت، شکیبایی و همت و… در مسیر تهیة نوشته و تحلیلی رسا و زیبا، مربوط به خود آنان خواهد بود!
باورمان بر اینست که این رشتۀ از تلاشهای ذهنی، مانند بسیاری از رشته های دیگر، از سویی دارای یک سلسله قواعد و اصول ثابت و فراگیر می باشد که در همۀ انواع نوشته ها و تحلیل ها کاربرد دارند؛ و از دیگر سوی، دارای یک سلسله قوانین و ویژگی های فرعی و خصوصی است که مربوط به نفس زمینه، موضوع، انگیزه و اصول ابداعی و پاگرفته از ذوق و احساس و سلیقه و نیروهای ابتکار نویسنده اند!
هدف اصلی و محوری از رقم زدن و ارائه ی این یادداشتها، نمودن راهی بسیار ساده، روشن و عملی است تا هر نوآموز حساس، پرانرژی و صاحب همتی را بتواند در زمینۀ امور مورد نیاز خودش و جامعۀ مورد نظرش یاری رساند. لذا تلاش ما برآنست تا موضوع را به اجمال مورد ارائه قرار داده و جز در موارد نیاز، از طریق ایجاز دور نیفتیم.
این رساله درکُل، شامل چهار بخش اصلی و فرعی می شودکه در بخش نخست به ارائه ی نظر و جهت و هدف و… پرداخته شده و در بخش دیگر، به ذکر قواعد و آداب و دساتیر! هرچند در مواردی ـ بناگزیر ـ هر دوبخش مسئله درکنار هم آمده اند!
امید که این وجیزه مبتدیان را مفید افتاده و پیش کسوتان را ملالی نیفزاید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *