دسته‌ها
دریچه ای بر تمدن معنیدار

نمائی محرم جوی

  با در نظر داشتِ آنچه آمد، شاید برخی از خوانندگان عزیز به این پندار رسیده باشند، ما سر آن داریم تا به مسئلۀ تمدن پرداخته و آنرا مورد تحلیل، بررسی و ارزیابی قرار دهیم! در حالیکه چنین نیست: زیرا این کاری است گسترده دامن، و طلب کتابی مستقل را می نماید؛ در حالیکه عنوانی که ما به این مقوله داده ایم مربوط به بخشی از یک فصل کتاب حاضر می باشد و نه حتی یک فصل آن.
از اینرو، طرز برخورد ما با این مقوله جنبۀ گزارشی، اشارت گونه و تا حدودی روشن گرانه دارد. این برخورد، بیشتر « روش شناسانه » است تا تحلیلی؛ و اگر جملۀ آتی « بد » و خود خواهانه تفسیر نشود، می توان گفت که: این گزارش شبیه یادآوری بوده و حکم علامت و دستوری راهنمای را دارد، و لذا بسیار موجز و فشرده می باشد.
چنین می پنداریم که در روش مورد نظر ما، علاوه بر آشنائی با گوهر مؤلفه های تمدن از دیدگاه قرآن و معارف اسلامی، هم ابزاری مورد شناسائی قرار می گیرند که در تحققِ تمدنِ معنیدار نقش اصلی و محوری دارند؛ هم روشهائی که تحقق و تداوم چنان تمدنی را ضمانت می کنند؛ و هم برخی زمینه های دیگر.
نظر و پیشنهاد منِ بنده در این زمینۀ ویژه آن است که: هر فرد مسلمان، چه می تواند در ساحۀ عمل و گرایشهای زمینه ئی خود را با گوهر و مؤلفه های تمدن مورد نظر اسلام هماهنگ سازد، چه نمی تواند؛ اولاً: باید تا هر آنچه را پس از تحقیقِ رشیق و همه جانبه از منابعِ اسلامی در رابطه با تمدن معنیدارِ مورد نظر قرآن و اسلام فراچنگ می آورد ـ به عنوان برداشت خود ـ ارائه نماید؛ ثانیاً، میان برداشت، ذوق، و گرایش غالب بر اذهانِ روز، با فهم و گرایش غالب بر اسلام و معارف الهی فرقِ بیّن نهاده، هر کدام را به روشنی ارائه نماید؛ ثالثاً، میان فهم و نگرش محدود خود با فهم و نگرشِ « فرا زمان ـ فرا مکان » اسلام، تفاوت قایل شده، مرزهای هر کدام را به صورتی « مشخص و مدلّل » در نظر داشته باشد؛ تا از این طریق بتوانیم خود را به نگرش اسلام رسانیده و همان را به عنوان اصلی قابل اعتماد معرفی نمائیم. حال، خود ما توان همگامی با آن نگرش را داریم یا نداریم، امریست دیگر.
از سوئی اگر بپذیریم که ما مسلمانیم و در نتیجه پیرو نظامی ویژه از جهان بینی و دستگاهی معین از ایدئولوژی، لازمۀ انکار ناپذیرش آنست که:
هم تمدن را از منظر همین جهان بینی به شناسائی برخیزیم؛
هم مؤلفه های واقعی آن را؛
هم موقعیتِ وجودی و جهتِ تکاملی آن را؛
هم آثار و پیامدهای متنوع آن را؛ و…! زیرا، علاوه بر اینکه معتقدیم قرآن « کتاب هدایت » است و دهها آیۀ محکم برهان آن؛ لذا نمی توان فرض نمود که کتابی که در موردش گفته شده:
* … وَ هُدیً وَ بُشری لِلمُؤمِنینَ * بقره79
« … و هادی و بشارت دهندۀ مؤمنان است. »

* شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَ بَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَىٰ وَ الْفُرْقَانِ…. بقره 185
ماه رمضان ماهی است که قرآن، رهنمود مردمان و نشانه های هدایت و متمایز کنندۀ حق از باطل، در آن نازل شده است. *

* وَ لَقَدْ جِئْنَاهُم بِكِتَابٍ فَصَّلْنَاهُ عَلَىٰ عِلْمٍ هُدًى وَرَحْمَةً لِّقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ * اعراف 52
« ما کتابی برایشان آوردیم و با آگاهی آنرا بیان کردیم که برای مؤمنان هدایت و رحمت است. »

* يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْكُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَ شِفَاءٌ لِّمَا فِي الصُّدُورِ وَ هُدًى وَ رَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ * یونس 57
«  ای مردم! از جانب پروردگار برای شما پندی آمد که درمان همۀ دردهائی است که در دلها است و هدایت و رحمتی برای مؤمنان است. »

* … وَ نَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِّكُلِّ شَيْءٍ وَ هُدًى وَ رَحْمَةً وَ بُشْرَىٰ لِلْمُسْلِمِينَ * نحل 89
* … این کتاب را بر تو نازل کردیم، بیانگر همه چیز و هدایت و رحمت و بشارت برای مسلمانان است. »

* إِنَّ هَٰذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَ يُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا * اسراء 9
« … این قرآن به درست ترین راهها راهنمائی می کند و به مؤمنانِ نیکوکار که برای آنها پاداش بزرگی است. » و بسیار موارد دیگر!

     کتابی که در روایات وارد شده از پیامبر (ص) و ائمۀ هدی (ع) بدینگونه تصویر شده است:
* قالَ رَسُولُ اللهِ (ص): اَلقُرانُ هُدیً مِن الضَّلالَةِ، وَ تِبیانٌ مِنَ العَمی، وَ استِقالَةٌ مِنَ العَثَرَةِ، وَ نُورٌ مِنَ الظُّلمَةِ، وَ ضِیاءٌ مِنَ الاَجداثِ، وَ عِصمَةٌ منَ الهَلَکَةِ، وَ رَشدٌ مِنَ الغَوایَةِ، وَ بَیانٌ مِنَ الفِتَنِ، وَ بَلاغٌ مِنَ الدُّنیا اِلیَ الاخِرَةِ، وَ فیهِ کَمالِ دینِکُم وَ ما عَدَلَ اَحَدٌ عَنِ القُرانِ اِلّا اِلیَ النّارِ.([1])
« رسول اکرم (ص) فرمود: قرآن کریم راهنمای از گمراهی، و روشنائی و بینش از کوری، و وسیلۀ بازگشت و گذشت از هر لغزش، و روشنی است در تاریکی، و پرتوی در هر پیشامد
( بدعت )، و موجب نگهداری از هلاکت، و راه یابی از هر گمراهی، و بیان [ = روشن کننده و امتیاز بخشنده ] در هر فتنه و اشتباه می باشد، و وسیلۀ رسیدن از دنیا به سعادت آخرت، و کمال دین شما در آن قرار دارد، و هیچ کس از قرآن منحرف نشد جز آنکه به سوی دوزخ روانه شد. »
* قالَ اَمیرُالمؤمِنینَ (ع): اِتِّبِعوُا النُّورَ الَّذی لایُطفَأُ وَ الوَجهَ الَّذی لا یُبلی؛ وَ استَسلِمُوا وَ سَلِّموُا لِاَمرِهِ فَاِنَّکُم لَن تَضِلوُّا مَعَ التَّسلیم.
« علی (ع) فرمود: نوری را پیروی کنید که هرگز خاموش نمی گردد، و متابعت از وجهی کنید که کهنه نشود، و تسلیم فرمانش شوید که شما با تسلیم به قرآن هرگز گمراه نمی شوید. » ([2])

* عَن اَبی عَبدِاللهِ (ع): عَلَیکُم بِالقُرانِ فَما وَجَدتُم آیَةً نَجابِها مَن کَانَ قَبلَکُم فَاعمَلُوا بِه وَ ما وَجَدتُمُوهُ مِمّا هَلَکَ مَن کانَ قَبلَکُم فَاجتَنِبُوهُ.([3])
« امام صادق (ع) فرمود: بر شما باد ملازمت قرآن کریم، بنگرید هر آیه ی که به سبب آن پیشینیان شما نجات یافتند بدان عمل کنید، و هر آیه ای که دیدید به خاطر آن مردم پیش از شما هلاک شدند، اجتناب نمائید. »

* قالَ الحَسَنُ بنُ عَلِیٍّ (ع): اِنَّ هذَا القُرانَ فیهِ مَصابیحُ النُّورِ وَ شِفاءُ الصُّدُورِ، فَلیَجِل جالٍ بِضَوئِه وَ الیُلجِمِ الصَّفَةَ فَاِنَّ التَّلقینَ حَیاةُ القَلبِ البَصیرِ کَما یَمشیِ المُستَنیرُ فِی الظُّلُماتِ بِالنُّورِ. ([4])
« حضرت امام حسنِ مجتبی (ع) فرمود: در این قرآن چراغهای نور و شفاء درمان بیماریهای سینه ها است، و باید هر پی گردی دیده های خود به همۀ سوی آن بچرخاند و نظر و تأمل را تا درک صفت آن برساند، زیرا اندیشه است که دل بینا را زنده می کند، همانگونه که روشنی در تاریکی ها راه می رود. »

* عَن اَبی عَبدِاللهِ(ع) قالَ: اِنَّ اللهَ اَنزَلَ فِی القُرانِ تِبیانَ کُلِّ شَی ءٍ حَتّی وَ اللهِ مَا تَرَکَ اللهُ شَیأً یَحتاجُ العِبادُ اِلَیهِ اِلّا بَیَّنَهُ لِلنّاسِ. ([5])
« امام صادق (ع) فرمودند: همانا خداوند در قرآن شریف روشن گری هر چیزی را نازل فرموده است؛ بخدا قسم حتی چیزی را که بندگان بدان نیازمند باشند وا ننهاده و ترک نکرده، جز آنکه برای مردم بیان نموده است. »

* عَن اَبی عَبدِاللهِ(ع) قالَ: اِنَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ اَنزَلَ فِی القُرانِ تِبیاناً لِکُلِّ شَیی ءٍ حَتّی وَ اللهِ مَا تَرَکَ شَیأً یَحتاجُ اِلَیهِ العَبدُ، حَتّی وَ اللهِ ما یَستَطیعُ عَبدٌ اَن یَقُولَ: لَو کانَ فیِ القُرانِ هذَا، اِلّا وَ قَد اَنزَلَ اللهُ فیهِ. ([6])
« امام صادق (ع) فرمود: همانا خدای عزوجلّ در قرآن کریم توضیح و بیان هر چیز را فرموده، بخدا قسم حتی همۀ نیازهای بنده را ذکر کرده و هیچ نیازی را واننهاده است؛ بخدا قسم بنده نمی تواند بگوید: اگر در قرآن این مورد هم می بود، جز آنکه خدا در قرآن آن مورد را هم نازل کرده است. » ([7])

* عَنِ الرِّضا (ع): عَن اَبیهِ (ع) اَنَّ رَجُلاً سَأَلَ اَبا عَبدِاللهِ(ع): ما بالُ القُرانِ لایَزدادُ عَلَی النَّشرِ وَ الدَّرسِ اِلّا غَضاضَةً؟ فَقالَ: لِاَنَّ اللهَ تَبارَکَ وَ تَعالی لَم یَجعَلهُ لِزَمانٍ دوُنَ زَمانٍ، وَ لالِنّاسِ دُونَ ناسٍ، فَهُوَ فی کُلِّ زَمانٍ جَدیدٍ، وَ عِندَ کُلِّ قَومٍ غَضٌّ اِلی یَومِ القِیامَةِ. ([8])
« امام رضا (ع) از پدر بزرگوارش (ع) روایت کرده است که: مردی از امام صادق (ع) پرسید: چرا قرآن کریم با همۀ درس و قرائتی که می شود کهنه نمی گردد، بلکه تازگی آن افزایش  می یابد؟ فرمود: باین دلیل که خدای تبارک و تعالی قرآن را برای یک زمان و یک مردم قرار نداد بلکه در هر زمان جدید و در نزد هر ملتی تا روز قیامت تازه است. »

     آیا کتابی با این عظمت، می تواند کتاب غیر متمدنها بوده و انسان متمدن نسازد؟ آیا کتابی کامل، برای دینی کامل ـ که هم ناسخ کتابهای سلف است و هم خاتم ـ که بنا به باور و دریافتی اعلام کرده است: « … لَا رَطْبٍ وَ لَا يَابِسٍ إِلَّا فِي كِتَابٍ مُّبِينٍ* انعام 59 و…، می تواند گوهر و مؤلفه های وجودی امری مهم چون تمدن را نادیده گرفته باشد؟!
به دیگر کلام، اگر قرآن به تمدن ـ آنهم به عالی ترین مرتبه و بشکوه ترین مقام تمدن نمی خواند، پس چه می خواند؟ اگر قرآن « متمدن » نمی سازد، پس چه می سازد؟ و اگر مؤمن مخلصِ قرآنی متمدن نیست، پس چیست؟!
به هر حال، در قرآن از واژۀ « تمدن » استفاده نشده ـ هم چنانیکه از برخی واژه های دیگر ـ اما در مواردی از شهرها و مردمان بهره مندِ زورمندِ متجمل و…؛ علت بهره مندی و نیز علل زوال آن یاد کرده است.
گاهی قرآن، از کلمۀ قریه ـ به معنای شهر، دیار و… ـ بهره گرفته است که مرادش مرکزیت تمدنی تواند بود متناسب با همان زمان، چنانکه در آیۀ مبارکۀ 58 سورۀ « بقره » و آیۀ 112 سورۀ « نحل » وارد شده است؛

    از برخی روایات تفسیری هم بر می آید که قرآن « مکه و بیت المقدس » را « قریه » خوانده است([9])؛ ما جهت تیمن و نیز ارائه ی شاهد مثال برای موارد یاد شده، به ذکر چند آیه ـ که متضمن بیان موارد قابل تأملی در این زمینۀ ویژه می باشند ـ بسنده کرده، شرح و بسط مطلب را به اهل و محل خودش موکول می داریم.

* وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا قَرْيَةً كَانَتْ آمِنَةً مُّطْمَئِنَّةً يَأْتِيهَا رِزْقُهَا رَغَدًا مِّن كُلِّ مَكَانٍ فَكَفَرَتْ بِأَنْعُمِ اللَّهِ فَأَذَاقَهَا اللَّهُ لِبَاسَ الْجُوعِ وَ الْخَوْفِ بِمَا كَانُوا يَصْنَعُونَ * وَ لَقَدْ جَاءَهُمْ رَسُولٌ مِّنْهُمْ فَكَذَّبُوهُ فَأَخَذَهُمُ الْعَذَابُ وَ هُمْ ظَالِمُونَ * نحل 112 و 113
« خداوند اهالی قریه ای را مثال آورد که آرام و آسوده خاطر بودند و از هر مکانی روزی فراوان به آنها می رسید اما نعمتهای خدا را کفران کردند و خداوند به کیفر اعمالشان طعم گرسنگی و ترس را به آنها چشاند * پیامبری از خود آنان به سراغشان آمد، اما تکذیبش کردند و عذاب آنها را در حال ستمگری فرو گرفت. * »

* وَ جَعَلْنَا بَيْنَهُمْ وَ بَيْنَ الْقُرَى الَّتِي بَارَكْنَا فِيهَا قُرًى ظَاهِرَةً وَ قَدَّرْنَا فِيهَا السَّيْرَ سِيرُوا فِيهَا لَيَالِيَ وَ أَيَّامًا آمِنِينَ *
« میان آنها و قریه هایی که برکت داده بودیم قریه هایی آباد و به هم پیوسته پدید آوردیم: ـ شب و روز با امنیت سفر کنید. * » سباء 18

* وَ كَأَيِّن مِّن قَرْيَةٍ عَتَتْ عَنْ أَمْرِ رَبِّهَا وَ رُسُلِهِ فَحَاسَبْنَاهَا حِسَابًا شَدِيدًا وَ عَذَّبْنَاهَا عَذَابًا نُّكْرًا *
« چه بسیار آبادیها که از فرمان خدا و رسولانش سرپیچی کردند و ما به دقت حساب آنها را رسیدیم و به سختی عذابشان کردیم. * » طلاق 8

* وَ إِذْ قُلْنَا ادْخُلُوا هَٰذِهِ الْقَرْيَةَ فَكُلُوا مِنْهَا حَيْثُ شِئْتُمْ رَغَدًا وَ ادْخُلُوا الْبَابَ سُجَّدًا وَ قُولُوا حِطَّةٌ نَّغْفِرْ لَكُمْ خَطَايَاكُمْ وَسَنَزِيدُ الْمُحْسِنِينَ * فَبَدَّلَ الَّذِينَ ظَلَمُوا قَوْلًا غَيْرَ الَّذِي قِيلَ لَهُمْ فَأَنزَلْنَا عَلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا رِجْزًا مِّنَ السَّمَاءِ بِمَا كَانُوا يَفْسُقُونَ * بقره 58 و 59
« آنگاه گفتیم: « به این شهر درآیید و هر چه خواستید از نعمتهای آن به فراوانی بخورید و با خضوع و خشوع از در وارد شوید و بگویید: گناهان ما را فرو ریز، تا از خطای شما در گذریم و پاداش بیشتری به نیکوکاران دهیم * اما ستمگران سخنی را که به آنان گفته شده بود، تغییر دادند و ما هم در برابر نافرمانی ستمکاران عذابی از آسمان فرستادیم. * »[1] ـ المحجة البیضاء، ج 2، ص 212 و: تفسیر صافی، ص 5

[2] ـ غررالحکم، ج 2، ص 257

[3] ـ بحار، ج 89، ص 94

[4] ـ بحار، ج 75، ص 112

[5] ـ بحار، ج 89، ص 81

[6] ـ المحاسن للبرقی، ص 267

[7] ـ در این زمینۀ ویژه، نکته ای بسیار شگفتی زای وجود دارد و آن اینکه: عده ئی از ما به اصطلاح مسلمان زاده های شیعه! این کلام مؤکد به قسم را از امام صادق (ع) ( آن دریای بی پایان معرفت و… ) نمی پذیریم! ولی چرندهای فلان بچه غربیِ آوازه جوی، و یا فلان غربزدۀ مقلد را بالاتر از وحی منزل و گفتار معصومین می پنداریم و دنبال می کنیم!

[8] ـ بحار، ج 89، 15

[9] ـ ر. ش به کتاب « علل انحطاط تمدنها از دیدگاه قرآن »، از ص 27 تا 29

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *