سخن مدیر:

نمایش هویتی ربانی

بدون دیدگاه

  آنچه درین رابطۀ ویژه قبل از همه چیز گفتنی بنظر می رسد اینست که اینکار (بنمایش نهادن هویت ربانی) کاری ساده نبوده و از عهدۀ هر مدعیِ ذوق زده یی برآمده نمی تواند؛ زیرا که این نمایشگری نه با ادعاهای بچه گانۀ ذوقی سازگاری دارد؛ نه با راحت طلبی و هوسبارگی های وهمی و تلاش گریز. تشخص بخشیدن به هویت ربانی، آنهم تا آنجا که بتوان شکوفائی و پویائی سرافرازانه و عزت بار آنرا به نمایش نهاد، سرمایه ها و ویژگی های ایجابی یی را می طلبد که کسب و تبلور آنها ویژه فقط خداگرایان متقی و مخلص تواند بود؛ درست بهمانگونه که نزاهت و براهت از ویژگی هایی را تحمیل میکند که پذیرائی و استقبال آزادانه و بامعرفتانۀ از آنها ویژه آنهاییجست که سری هوشیار و دلی بیدار دارند.
واقعیت مطلب اینست که چون تحقق و تشخص فعال هویت ربانی ـ به دلیل خلیفه بودن انسان ـ امری یک بعدی نبوده و حضور پویایی صفات و ویژگی هایی سلبی و ایجابی را در ابعاد و حوزه های متعدد طلبیده و بناچار در معرض دید و قضاوت رهیافتگان و فرهیختگانی قرار می گیرد که با این ویژگیها انس و الفتی بهم رسانیده اند، لذا تا نخست انسان اندیشه یی پالوده و برهانمند، ایمانی راستین و شکوهمند، رفتاری سنجیده و آبرومند فراهم نیاورده و خود را عملاً در همین راه (= دین) به تلاش و تکاپو وادار نکرده باشد، نه از تشخص هویت انسانی خبری تواند داد و نه از نمایش آن برای دیگران اثری.

     به هر حال، آنچه روشن می باشد اینست که مردم افغانستان با رویکردی علنی و انکارنابردار به دین و ارزشهای عزتبار دینی، در پهنه ئی به وسعت افغانستان و در برابر چشمان حیرت زدۀ مردم دنیا هویت ربانی خود را علناً و عمیقاً به نمایش نهادند. اینان با غلتیدن در خون خویش ثابت نمودند که هیچ امر دیگری جز عشق به حق و ارزشهای خدائی نه انگیزه ئی دیگری، آنان را به جهادی از این دست حیرت انگیز واداشته است و نه آرمانی جز رسیدن به جوار قرب حق. و این مسئله ئی نیست که خود را در میدان عمل از هرگونه برهانی بی نیاز ساخته و خود برهان وجود خود گردیده است.
طبیعی ست که چون پرداختن به مؤلفه و جلوه های فراگیر این هویت کاری بسیار گسترده، آکادمیک و بدور از هدفِ اولیۀ این مقالۀ کوچک می باشد، ما هم مجبور خواهیم بود تا فقط به ذکر چند مورد روشن، انکارناپذیر و مرتبط با بهانه ئی که این سطور به مناسبت آن قلم می خورند پرداخته، کاری در خور این مقال را به اهل و زمان لازمه و شایستۀ خودش واگذاریم.

۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.