دسته‌ها
طلوع انقلاب اسلامی افغانستان

نگرشی به قیام روز 24 حوت – پیش در آمد

مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ
عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَىٰ نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن
يَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا
*احزاب 23

     قیام بیست و چهارم حوت (اسفند) مردم مسلمان و شهیدپرور شهر خونبار و باستانی هرات، از دیدگاه های مختلف و از ابعاد گوناگون قابل بررسی بوده، و در شرایط کنونی، مردم ما بیش از پیش به این بررسی نیازمند می باشند.

     باید اعتراف کرد، با آنکه از تاریخ وقوع این قیام زنجیرشکن و دشمن سوز، حدود هفت سال می گذرد، بررسی کامل و همه جانبه ئی از علل، خاستگاه، اهداف، نتایج و ثمرات و… این قیامِ پرشکوه به عمل نیامده است! گذشته از اینکه هراسِ به تحریف کشانیدن علل و اهداف آن از بین نرفته و ترس پایمال شدن خون هزاران شهید وجود دارد. چنانکه اگر، خوشبینی به خودمان، در حدی از افراط کشیده نشده باشد که واقعیت نگری ما را دچار ضعف ساخته باشد، باید بپذیریم که قیام 24 حوت هم دچار نوعی سانسور قرار گرفته است و هم به گونه ئی دیگر دچار نوعی بی توجهی غم انگیز و حتی تحریف! و این یکی از آرمانهای شوم دشمنان اسلام و دشمنان شهداء قیام خونین 24 حوت می باشد. چه استعمار از دیرباز تلاش می کند که انسان را یک بعدی کند، حال این یک بعد چه باشد، برای او تفاوتی ندارد، تصوف خشک و متحجر انزوا طلبانه، یا مادیات پلشت قدرتمدارانه، هرگز تفاوتی ندارد، و چون با چنین منطق و چنان استراتژی ویژه ئی با انسان برخورد می کند، با آنچه نیز انسانی باشد، همان برخورد را می نماید و طبیعی ست که با قیام  24 حوت نیز همین معامله را انجام داده و همانطور که شاهدیم، از سوئی تلاش می کند، اهداف، علل و خاستگاه این قیام را توجیه و تفسیر استعماری کرده، گاه آنرا زادۀ اشتباهات و موضعگیریهای اشتباه آمیز سیاسی ـ اجتماعی مزدوران روسیه قلمداد می کند و گاه آنرا زادۀ شرایط و اوضاع خاص سیاسی ـ تاریخی و…!

     طبیعی ست که نظر استعمار در مورد آرمان و هدف این قیام نیز، از همین باور ضدانسانی سرچشمه گرفته، گاه آرمان و هدف این قیام الهی را «درهم ریختن دولت و جانشین کردن دولتی دیگر بر جای آن» قلمداد می کند و آنرا تا سرحد یک شورش بی محتوای قدرت پرستانه و یا یک جنگ پوچ برای بدست آوردن «حاکمیت» پائین می آورد و گاه هم آنرا حرکتی برای کسب شرایط بهتر و برتر اقتصادی ـ اجتماعی، پست و بی مقدار جلوه می دهد! و این واقعاً فاجعه است، قیامی که از ایمان بالیده، از عشق آب خورده، از ایثار بالاخزیده و در شهادت شکوفا شده است، دچار سرنوشت پوسیده و تفسیر و تحلیل های متعفنی شود که تا سرحد حیوانیت متنزل شده است. و درست به همین واسطه است که تفسیر و تحقیق مایه دار قیام 24 حوت مسلمانان هرات ضرورت پیدا می کند.

     از سوئی، آنچه در بررسی و کاوش پیرامون هر قیام انقلابی لازم است مورد توجه و دقت قرار گیرد، روانشناسی و رفتارشناسی دقیق کسانیست که یا انقلاب را پیش می برند و بار سنگین رنجهای آنرا بر دوش گرفته و عاشقانه در راه شکوفائی آن دل می سوزانند و یا کسانی که مستقیم و غیر مستقیم، با ابزار و وسایل مختلف و روشهای متعدد تلاش می کنند تا راه رشد را بر انقلاب بسته و مانع شکوفائی درخت آرزوی مردم می شوند. این بررسی اگر دقیق و همه جانبه باشد می تواند خود مایه ئی باشد از پند و عبرت، برای کسانی که می خواهند با انقلاب برخوردی منطقی و مثبت داشته باشند و از آنجا که مقالۀ حاضر بواسطة وسعت و گسترش مسئله نمی تواند مسئلة قیام حماسه آفرین 24 حوت را در ابعاد مختلف مورد ارزیابی، تحلیل و تفسیر و تعلیل قرار دهد، می کوشیم ضمن بررسی اجمالی روان شناسانۀ تیپ های مختلف کسانی که به نحوی با این قیام پیوند و ارتباط داشتند، آنرا از نظر بگذرانیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *