سخن مدیر:

هشتم ـ ارزش یابی

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

وظیفۀ دیگر تحلیل گر در رابطۀ با تهیه و تدوین متن نوشته، شناسایی و معرفی «سودها و زیانها، ارزشها و ضد ارزشهای مادی و معنوی، نفع برندگان و زیان دیدگان» از قضیه می باشد؛ چرا که: هیچ موضوعی را نمی توان سراغ داد که به نحوی از انحاء با این امور ارتباط و پیوندی تنگاتنگ نداشته باشد. لذا وظیفۀ نویسنده است تا در کنار انجام امور یاد شده:
اولاً: گونه و نوع سود و زیان، ارزش و ضد ارزش ـ اعم از مادی و معنوی، فردی و اجتماعی، سیاسی و اخلاقی و… ـ را شناسایی و معرفی نماید؛
ثانیاً: علل و خاستگاه پیدایش و بروز سود و زیان و ارزش و یا ضد ارزش ـ اعم از داخلی و یا خارجی و… ـ را شناسایی و معرفی نماید؛
ثالثاً: میزان و یا کمیت هرکدام را معین و معرفی نماید؛
رابعاً: جهت عمل و موضع و موقعیت هرکدام را کشف و ابراز نماید؛
خامساً: ابزار عمل هرکدام و ساحۀ سلطۀ آنها را پیجویی و روشن نماید؛
سادساً: پیوند و رابطه های میان آنها را معرفی نماید؛
سابعاً: پی آمدهای ممکن هرکدام را نیز شناسایی و مشخص نماید؛
علاوه بر آنچه که آمد، وظیفۀ محقق خبیر است تا: زیبایی ها و زشتیهای واقعی، عقلانی، ایمانی، اخلاقی، عاطفی و غیرۀ… «حالت موجود» را شناسایی، ارزیابی و تبیین کرده و با نقیض حالت موجود ـ که حالتی آرمانی تواند بود ـ از هر نظر مقایسه و ارزیابی نماید.
تنبیه: در این رابطه نیز، نویسنده مختار است تا به تحلیل و ارزیابی یک و یا چند مورد، از آنچه آمد بسنده نموده از تحلیل مابقی دیده بر بندد؛ مثلاً : به کاوش، ارزیابی و معرفی فقط «زیانهای روانی» تهاجم روسیه در افغانستان پرداخته، به موارد دیگر نپردازد! و یا: زیانهای اقتصادی وبا را معرفی داشته! و یا ارزشهای عقیدتی جهاد را بررسی دارد و غیره.

۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.