سخن مدیر:

پیشگیری…

بدون دیدگاه

 میدانیم که انسان ظاهری دارد و باطنی؛ قلبی دارد و قالبی؛ جسمی دارد و روحی؛ و روشن می باشد که هر کدام از اینها، آفتهای ویژۀ خود را داشته و پیشگیری و وقایۀ لازم خود را می طلبند!
بر مبنای این واقعیت، متوجه می شویم که هر کسی وقایۀ وجود، هویت و سرمایه های وجودی خویش را از جائی سراغ نموده و برای تأمین آن به کسی، چیزی و یا امری پناه می برد! و فاطمۀ زهرا(س)وقایۀ خویشتن را از درگاه حضرت دوست طلبیده و ضمن درخواست آن از حضرت حق(ج)، در واقع برای ما القاء و انشاء میدارد که اگر هدایت و وقایه ئی ربانی و همه جانبه می خواهید، آنرا از بارگاه پروردگارتان بجوئید و نه از در و دروازۀ دیگری.
اینکه در کلام حضرت آمده است: اَللّٰهُمَّ اِنی اَسْأَلُکَ الْهُدیٰ وَ التُّقیٰ!

باید به حضور جوانان محفل عرض نمایم که: معنای دقیق «تقویٰ» ـ که در منابع دینی ما آمده و مورد تأکیدهای جدی قرار گرفته و به آن ارزش ویژه و تعیین کننده ئی داده شده است ـ وقایه، پیشگیری و… می باشد؛ منتها پیشگیری و وقایه از آفتهای روانی، عقیدتی، عقلانی، عبادی، اخلاقی و رفتاری! چنانکه وقایۀ جسمانی، متوجه آفتهای جسمانی است؛ مثلاً فعلاً که هوا گرم می باشد، برای جلوگیری از لغزیدن به دام مریضی های سمّی و مسمومیت های ویژۀ این فصل، شایسته این می باشد تا انسان مواظب غذای خودش و سایر زمینه های بهداشت خویش باشد؛ در واقع، «اصلِ آفت زدایی و آسیب پیرائی» را «تقوی» می گویند؛ و متقی آنیست که خودش را از افتادن به دام مسمومیتهای ایمانی ـ ارزشی نگهداشته و وقایه کرده است!
به همین نحو اگر کسی بخواهد مثلاً عقل خویش را وقایه نماید تا مثلاً به دامهای مسموم سازندۀ وهم و خیالات فاسده و زمینه های تحقیر کنندۀ اعتباری و… نیفتاده و مصاب نشود، بایستی به وقایۀ عقلانی (تقوای عقلانی) پرداخته و برای تحقق بخشیدن به این خواسته، از منابعی سالم، معتمد، ارزش باور، و معنا محور کسب هدایت و دریافت راهنمائی نماید تا خردش، از آفتها و آسیب ها در امان مانده و در مسیر رشد و شکوفائی به جائی برسد که «دیگر» از لغزیدن به دام آفتهای مهلکِ عقلانی در امان بماند! به همین توجه و تلاش گفته می شود «تقویٰ»!
حال، اگر کسی آرزو داشته باشد تا قلبش، مرکز ایمان و بینش و مکاشفات ملکوتیش و پایگاه عشق و مهرورزیش را وقایه نماید تا مثلاً نمازش، ایمانش، اخلاصش، دلدادگی و… اش از سلامت و عافیت برخوردار باشد، لازم و ضرور است تا هم از منابعی کسب هدایت و دلالت نماید! و هم با روشها و ابزار ویژه ئی آنرا وقایه نماید!

۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین مطالب سایت را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.