دسته‌ها
دریچه ای بر تمدن معنیدار

چهارم ـ دورۀ حضرت لوط (ع)

قرآن در رابطه با دوران حضور و رسالت لوط (ع)، آیاتی بسیار بیّن و روشنگر داشته و در موارد متعددی، از موضع گیریهای مخالفان و معاندانِ این پیامبر بزرگوار پرده برگرفته است که بنا به آنچه ما در دسته ئی از آیات قرائت کرده ایم مواردی از قبیل: جرم، اسراف، زورگوئی، تکذیب، هم جنس بازی، ظلم، فساد و حق ستیزی به چشم می خورند:

    * وَ لُوطًا إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ أَتَأْتُونَ الْفَاحِشَةَ مَا سَبَقَكُم بِهَا مِنْ أَحَدٍ مِّنَ الْعَالَمِينَ * إِنَّكُمْ لَتَأْتُونَ الرِّجَالَ شَهْوَةً مِّن دُونِ النِّسَاءِ بَلْ أَنتُمْ قَوْمٌ مُّسْرِفُونَ * وَ مَا كَانَ جَوَابَ قَوْمِهِ إِلَّا أَن قَالُوا أَخْرِجُوهُم مِّن قَرْيَتِكُمْ إِنَّهُمْ أُنَاسٌ يَتَطَهَّرُونَ *

… فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُجْرِمِينَ * اعراف 80 تا 82 و بخشی از آیۀ 84
« و لوط را [ فرستادیم ] هنگامی که به قوم خود گفت: « آیا آن کار زشت [ ی ] را مرتکب می شوید، که هیچ کس از جهانیان در آن بر شما پیشی نگرفته است؟ شما از روی شهوت، به جای زنان با مردان در می آمیزید، آری، شما گروهی تجاوز کارید. * ولی پاسخ قومش آن بود که گفتند: « آنان را از شهرتان بیرون کنید زیر آنان کسانی اند که به پاکی تظاهر می کنند * … پس ببین فرجام گنهکاران چسان بود *».

     * وَ لُوطًا إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ … * أَئِنَّكُمْ لَتَأْتُونَ الرِّجَالَ وَ تَقْطَعُونَ السَّبِيلَ وَ تَأْتُونَ فِي نَادِيكُمُ الْمُنكَرَ فَمَا كَانَ جَوَابَ قَوْمِهِ إِلَّا أَن قَالُوا ائْتِنَا بِعَذَابِ اللَّهِ إِن كُنتَ مِنَ الصَّادِقِينَ * قَالَ رَبِّ انصُرْنِي عَلَى الْقَوْمِ الْمُفْسِدِينَ * عنکبوت، جزئی از آیه 28 و آیاتِ 29 و 30.
« و [ یاد کن ] لوط را هنگامی که به قوم خود گفت:…* آیا شما با مردها در می آمیزید و راه… را قطع می کنید و در محافل خود پلیدکاری می کنید؟ و [ ولی ] پاسخ قومش جز این نبود که گفتند: « اگر راست می گویی عذاب خدا را برای ما بیاور * » و [ لوط ] گفت: « پروردگارا، مرا بر قوم فسادکار غالب گردان *».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *