دسته‌ها
طلوع انقلاب اسلامی افغانستان

24 حوت و اصل رشد و گسترش ارزشها

برای تحلیل و بررسی بهتر این مورد بهتر آنکه به ذکر مقدمه ای ـ هر چند ظاهراً بی ربط ـ عطف توجه نمائیم؛ بررسی های دقیق و واقع بینانه مؤید آنند که در جوامع مختلف گاهی ارزشهای حاکم بر نگرشها و اعتقادات از نظر عملی کمرنگ شده، حضور و پویائی و شکوفائی و شادابی چشم گیر خود را در میدانِ عمل همگان از دست می دهند؛ هر چند که این حضور و پویائی و شکوفائی و شادابی و ثمربخشی در حوزۀ زندگانی عده ئی همچنان غیر قابل انکار می باشد! و این، بیشتر در زمینه هایی حاکمیت و حتمیت فلسفی خود را مسجل می سازد که جامعه در اصل و از اول متوجه ارزشهای توحیدی بوده باشد.
این اصل گاهی معکوس گردیده و جریان به نفع حضور، پویائی، شکوفائی و شادابی ارزشها در میدان عمل اکثریت مطلق افراد جامعه ئی قرار می گیرد؛
آنچه در رابطة با ملت بپاخاسته و کفرستیز ما و زمینۀ مورد بحث این مقاله قابل توجه بوده و می باشد اینست که: مردم ما به طور سنتی و نسل اندر نسل ـ جز عده یی از گروندگان به نظام الحادی کمونیسم، که به هیچوجه درصدی را تشکیل داده نتوانسته و ظرف حدود سی چهل سال اخیر به بی دینی روی آورده اند ـ مسلمان بوده و به ارزشهای اسلامی ـ متناسب با رشد عقلی و ایمانی خود ـ باورمند و پایبند بوده و می باشند؛ طبیعی ست که در میان ملتی با این ویژگی ها، در برخی از زمینه های ارزشی پویائی و شادابی حضور و حاکمیت داشته و در برخی از زمینه های دیگر از آن شکوفائی و شادابی خبری نباشد! علتِ اینکه این زمینه ها، طراوت و شادابیِ لازم را نداشته زیاد و متنوع می باشد که ما به دلیل طولانی نشدن این مقالۀ فشرده فقط به ذکر فهرست وار گوشه هایی از آنها بسنده کرده، خوانندۀ بسط طلب خویش را به بحث هایی مربوط به این زمینه در کتابهای دیگر خود (مارکسیسم در افغانستان، جامعه شناسی سیاسی افغانستان، نمودهای وابستگی و…) ارجاع می دهیم.

     الف ـ دولتهای غیر اسلامی؛ این دولتها که تا زمان روی کار آمدن داودخان معمولاً نظامهایی شاهی بوده و بنابر مصالح خود با فروع احکام و اندیشه های سیاسی اسلام و نظام اسلامی مخالفت نکرده بلکه در مواردی که مصالحشان تقاضا می کرد با آنها هماهنگی هم می نمودند، برخی را فریب داده و افراد فریب خورده هم آنها را ضد دینی نپنداشته و نسبت به آنها احساس بیگانگی و تضاد عقیدتی نمی کردند! برخی از ساده لوحان خوشباور بنا به عللی که جای طرح و تبیین و تشکیک آنها در اینجا وجود ندارد، از بیخ و بن همین دولتهای مسخرۀ شاهی را با همۀ فسادها، بی عدالتی ها و انحرافهایشان اسلامی پنداشته و برخی از مغرضین و جیره خوارانشان هم آنرا اسلامی تبلیغ می کردند!
باء ـ حاکم ساختن نظام آموزش و پرورش مطابق الگوی غرب و کپی کردن روش تدریس، مواد درسی و سایر زمینه های مربوط به نظام آموزش و پرورش غرب در این سرزمین که گاه این کار با زبان خود فرنگی ها و اساتید فرنگی در چندین مدرسه و زبان صورت می گرفته است. بررسی ابعاد و پیامدهای ویرانگر این مسئله خود کتاب مستقلی را می طلبد!
جیم ـ حضور و حاکمیت فقر شدید به دلیل سلطۀ روابط غیر عادلانۀ اقتصادی!
دال ـ علیل و ضعیف و پژمرده و محدود و نارسا و یک بعدی بودن تبلیغات و تلاشهای تبلیغاتی از ناحیۀ مبلغان و دین باوران.

     به هر حال، انقلاب اسلامی و در رأس آن قیام روز 24 حوت شکوفائی و شادابی برخی از ارزشهای ربانی را عیناً و عملاً به تماشا نهاد. آنچه باورداشت ما در رابطة با ارزشی بودن انقلاب بصورت عام و قیام بیست و چهارم حوت بصورت خاص تأیید و همراهی می کند اینست که: اولاً طولانی شدن دوران پرمشقت و پرمصیبت جهاد، هیچگونه ضربه ای به شادابی و پویائی دلباختگان مخلص و با تقوای انقلاب رسانیده نتوانست؛ ثانیاً به قسمت قابل توجهی از ارزشهای کمرنگ شده و تا حدودی از یادرفته پویائی و شادابی بخشید. ثالثاً امید ایجاد حکومت واقعاً اسلامی را درین خطه تقویت نموده و چنان می نماید که دلدادگانِ به این ارزشها به نتیجه ای کمتر از ایجاد حکومتِ اسلامی رضایت نمی دهند! در واقع همین امر باعث شده است تا هم راه حل سیاسیِ مطرح شده از جانب روسها و غربی ها را رد کرده و یا لااقل به دیدۀ تردید بنگرند و هم از مشارکت با دولت مزدور ببرک کارمل به سختی بیزاری جسته و نفرت نشان دهند! و اما گوشه ئی ـ بسیار تنگ و ناگسترده ـ از ارزشهای بنمایش نهاده شده از طریق انقلاب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *